Снимка: iStock
Спукването на „балона“ на AI може да сложи край на американското относително превъзходство на фондовия пазар, според анализатори на Capital Economics.
Силата на американската икономика по отношение на останалата част от света след пандемията убеди някои оптимистични инвеститори, че фондовият пазар на страната ще продължи да се представя по-добре от останалите глобални показатели.
Но някои икономисти предполагат друго и посочват сегашната зависимост на фондовия пазар от бума на изкуствения интелект като рисков фактор - такъв, който може да доведе до това американските акции да се върнат по-близо до глобалния пакет, ако „балонът“ на AI се спука.
През следващите 18 месеца „подозираме, че акциите в САЩ ще продължат да превъзхождат тези в останалия свят, докато балонът, подхранван от ентусиазма относно изкуствения интелект (ИИ), се надува, облагодетелствайки непропорционално американския фондов пазар“, каза екип от икономисти, ръководени от Нийл Ширинг, главен икономист на групата в Capital Economics, в бележка от понеделник.
Икономистите обаче не смятат, че ралито на акциите ще продължи вечно, тъй като този балон с ИИ „в крайна сметка ще се спука“, отбелязвайки края на американската доминация над останалите световни фондови пазари.
Американските акции до голяма степен се представят по-добре от тези в останалата част от света след глобалната финансова криза през 2008 г. - с MSCI USA Index PBUS нараснал с над 300% през последните 16 години, докато MSCI World ex USA Index ACWX се повиши едва с 57,6% през същия период, според данните на FactSet.
Основният двигател на U.S. превъзходството на акциите от 2008 г. насам е „по-бързо покачване“ на печалбата на акция (EPS) и оценките за американските акции, които са се облагодетелствали от по-бързо развиващи се сектори като информационните технологии и изкуствения интелект, казаха Шиъринг и неговият екип. Те добавиха, че по-силният долар DXY също е натежал върху не-американските пазари и възвръщаемостта им на собствения капитал.
Но когато „прахът в крайна сметка се утаи“ след спукването на балона с AI, повечето от тези драйвери на щатското превъзходство ще избледнеят и следователно американските акции ще осигурят „подобна възвръщаемост“ на тези в останалия свят, според икономистите.
Въпреки това, Шиъринг и неговият екип се съмняват, че краят на AI балона ще има някакво „трайно въздействие“ върху американската икономика, тъй като спукването на dot-com балона в началото на 2000-те не сложи край на американското икономическо господство тогава.
„Дори ако американските акции продължат да се представят по-слабо, ще е необходима сеизмична промяна за фондовия пазар в САЩ, за да бъде изпреварен по размер“, отбелязва Capital Economics. „Драйверите на американското господството са твърде фундаментални, за да бъдат предизвикани от случаен пристъп на ирационално изобилие“.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.