Снимка: Envato
Бързите кредити несъмнено са една от най-популярните форми за кредитиране у нас. Те се получават много по-лесно, като при тях по-голяма част от изискванията свързани с тегленето на традиционен заем от банка на практика ги няма. Да не говорим, че за бърз кредит може да се кандидатства по всяко време и от всяко място с интернет връзка - удобство, за което допреди години не бихме могли и да си помислим. Така, че не е изненада, че тези заеми са толкова предпочитана опция. Хората обаче понякога вземат грешни решения, когато става въпрос за теглене на такъв кредит, особено когато имат много спешна финансова нужда. Това впоследствие може да им струва скъпо.
Не е тайна, че бързите кредити понякога идват с високи лихви, което може значително да увеличи общата цена на задължението. В същото време, в стремежа си да останат конкурентноспособни на пазара, някои кредитни компании предлагат доста изгодни и атрактивни условия. Вероятно това е и една от основните причини много хора да прибягват до рефинансиране на бързите си кредити, често от друг кредитор, за да получат по-изгодни лихви и евентуално да намалят общите разходи по задължението си.
Освен това, към настоящия момент, фирми като Microcredit предлагат доста привлекателни промоционални оферти, като например първи кредит с 0% лихва. Така, всеки нов клиент на Microcredit може да вземе пари назаем или да рефинансира задължение към друг кредитор без никакво оскъпяване, като накрая ще върне точно толкова колкото е взел.
Но какви са другите причини, поради които хората избират да рефинансират бързите си кредити и какви могат да бъдат потенциалните ползи от един такъв ход?
Най-честата причина за рефинансиране е преминаването към кредит с по-ниска лихва. Това може да доведе до спестяване на немалка сума пари.
В днешно време, финансовите компании имат по-голяма конкуренция от всякога. По-малките фирми се конкурират с по-големите, както и с онлайн кредиторите, които често предлагат доста примамливи оферти.
В резултат на тази засилена конкуренция, кредитополучателите имат възможност да бъдат по-гъвкави по отношение на това от къде да вземат заем, дали да рефинансират в друга институция или да останат със същия заемодател. Това също така им позволява да намерят най-изгодната за тях сделка.
Снимка: Envato
Както вече споменахме, лихвите по бързите кредити могат да бъдат относително високи, но това не важи за всяка една институция. Затова е важно да се проучат различните предложения на пазара. Някои финансови институции предлагат специални промоции или отстъпки за нови клиенти, както и за тези, които решат да рефинансират съществуващите си кредити.
Бързите кредити обикновено трябва да бъдат върнати за кратък период от време, което понякога може да се окаже проблем. Често, най-потърпевши са тези, които са изтеглили бърз заем до заплата при не особено изгодни условия, например, с по-висока лихва. Те реално трябва да върнат главницата плюс начислената лихва и то в доста кратък период от време.
В такива ситуации, хората често прибягват до рефинансиране или с други думи, замяна на стария кредит с нов, като тази замяна обикновено става при друг кредитор. Това им дава възможност не само да удължат срока за заема, но и да намалят общите разходи по него.
Много хора избират да рефинансират бързите си кредити за по-големи суми, просто защото имат нужда от допълнителни средства. Например, някой със съществуващ заем от 800 лв., на по-късен етап може да осъзнае, че му трябват още пари. Вместо да тегли втори бърз кредит, той или тя рефинансира текущия си за по-висока сума, като например 1500 или 2000 лв. Това често се оказва много по-разумно решение.