Снимка: Istock
Налице е обрат от „изключителния оптимизъм“ в долара, според изследването на Ned Davis Research. Доларът изглежда е в низходяща фаза, след като достигна едногодишен връх през октомври 2023 г.
Щатският долар премина през част от „прекомерен оптимизъм“ тази година, която сега изглежда в риск от обръщане, смятат още от изследователската компания.
Тим Хейс, главен глобален инвестиционен стратег в Ned Davis Research, смята, че е дошло времето други основни валути да блеснат - или поне да се представят по-добре спрямо зелените пари.
По-конкретно, Хейс вижда мечи тонове, развиващи се около долара като златото се възползва от очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв и падащата доходност на облигациите, докато други основни валути също набират сила.
Графиката по-долу показва, че настроенията около долара са в отстъпление от нивата на „прекомерен оптимизъм“, отбеляза още той.
„Когато използваме тенденция и настроения, ние често обясняваме, че нашият подход е да се „пуснем по течението, докато достигне крайност и след това да се обърне“, пише Хейс в петъчна клиентска бележка.
Злато за доставка през август в понеделник се търгуваше до $2414,40 за унция, преди да се установи на загуба от $2387, както съобщи Майра Саефонг от MarketWatch. И все пак златото все още е нараснало с 15,8% от началото на годината досега, само малко под индекса S&P 500 от 16,7% печалба за същия период, според данните на FactSet.
Американските акции приключиха с повишение в понеделник след период на волатилност миналата седмица. Данните за инфлацията, които трябва да бъдат публикувани в петък, чрез предпочитания индекс на разходите за лично потребление на Фед, биха могли да възобновят продажбите на акции, ако изненадват в посока нагоре, според Дейв Секера, главен пазарен стратег на Morningstar в САЩ.
Секера очаква основната стойност на PCE да достигне 2,6% на годишна база, в сравнение с 2,5% преди месец. Фед иска да види годишната инфлация да спадне до около 2%.
Активи като злато и облигации трябва да се възползват от облекчаване на инфлацията, което би подкрепило аргументите на Фед за намаляване на лихвите през 2024 г.
Бившият президент Доналд Тръмп посочи, че предпочита по-слаб долар, ако надделее на президентските избори през ноември като кандидат на републиканците. Доларът скочи през последните години, тъй като Фед повиши лихвените проценти за борба с инфлацията.
Индексът на американския долар ICE, мярка за долара спрямо кошница от шест съперничещи глобални валути, спадна с 1,5% за месец юли до понеделник, до 104,3 пункта, но все още се повиши с 2,9% спрямо началото на годината, според FactSet. Индексът достигна едногодишен връх от 107 в началото на октомври, ниво, до което се доближи отново през юни.
На този фон Хейс от Нед Дейвис препоръча неутрално позициониране на японската йена и бичи позиции за британския паунд и еврото.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валута на финансовите пазари.