Снимка: Димитър Кьосемарлиев
При изключително голям интерес се проведе четвъртото издание на форума „Силата на Инвестициите“ на 1-ви октомври в хотел InterContinental.
Във втория панел на форума – „Международни пазар“ участваха Цветослав Цачев - главен инвестиционен консултант в Елана Трейдинг, Красимир Йорданов - портфолио мениджър в Скай управление на Активи АД и Ангел Диков - старши дилър-трейдър в "ОББ" АД.
Ето какво каза Красимир Йорданов, портфолио мениджър в „Скай управление на Активи“:
Федералният резерв рязко смъкна лихвите с 50 базисни пункта, което бе очаквано, предвид на дадените сигнали към медиите. Всъщност преди това, ако погледнем кривата на фючърсите, се очакваше до септември догодина лихвите да са при ниво от 3%. Тоест пазарът очакваше Фед да смъква лихвите до септември следващата година. И Фед последва пазарите.
Фед обаче не бива да се „демонизира“. Той не е виновен за инфлацията и всички негативи. 2010-та година когато започнаха да се правят количествените облекчения, тези пари започнаха да влизат не в икономиката, а във финансовата система. Това не бе основната причина за инфлацията!
Печатане на пари е друго нещо, което внася инфлация, но това се решава от правителството, а не от Фед. Това което сега ще се случи ще зависи от това дали лихвата се смъква по време на голям шок, или на някакво забавяне. Сега намаляването на лихвите ще има много благоприятно въздействие върху икономиката, защото в този цикъл на забавяне домакинският сектор влиза в много по-добро ниво на дългове, в сравнение с 2007-ма година. Същото важи и за корпоративния сектор.
В момента безработицата е много ниска в САЩ. През последните няколко години се повишиха много заплатите, индексите са при рекорди и в един момент се намаляват лихвите. Това може да има много положителен психологически ефект и може да обърне цикъла на свиване на икономиката. И вместо забавяне на икономическия растеж, можем да видим неговото ускоряване. Това автоматично означава, че през следващата година можем да видим по-високи лихви, отколкото се очаква.
Който и да спечели президентските избори, бюджетния дефицит няма да се понижи с политиката му. Напротив – дори ще продължи да се качва. Демократите, защото са ориентирани към масите, а Тръмп – защото е популист. Двата лагера имат различни предпочитания за това кой сектор ще подкрепят, на база на това което се обявили през последните шест месеца. Но пресечната им точка е, че трябва да се набляга на изкуствения интелект, посоката е технологии. И двата лагера смятат, че трябва да се стимулира производството на чипове, за да стане САЩ независим от Тайван.
Иначе политиките и на двата лагера ще са проинфлационни. Тръмп, защото иска да наложи 60% мита на вноса на всичко, не само от Китай, а Камала Харис – универсален базов доход и контрол на цените, което ще създаде още по-голяма инфлация.
Интересно е това, че оръжейните акции в Европа се движиха в унисон с рейтинга на Тръмп. И това може да е големия печеливш. Тръмп иска да увеличи приноса на останалите членки в НАТО в общия бюджет, или поне да си вдигнат таргетите. След опита за убийството му обаче, тази корелация се прекъсна.
Мисля, че е ясно кой може да е „черният лебед“. В САЩ акциите се движат от Nvidia. Ако Китай нападне Тайван и прекъсне доставките на чипове, акциите на Nvidia могат да се сринат и от там да се срине цялата борса. Това е черен лебед в посока надолу.
Но има и черен лебед в посока нагоре. Да се случи нещо „брутално“ и широкият индекс S&P 500 да отиде 50-60% нагоре. Това също не е за изключване.
Семената обаче, за това да има резки движения в едната или другата посока, са посети, защото се намесиха опциите. Те движат в момента почти цялата търговия. Това е един вид ливъридж и когато някои си купи опция – дилърът трябва да хеджира тази опция и да вземе противоположната позиция. И това влива или отнема ликвидност от пазара много бързо.
През август, когато видяхме VIX да се изстрелва от нищото бе защото пазарните участници залагаха, че няма да има големи спадове на пазарите, заемаха къси позиции в тези опции и трябваше нещо малко да се случи. Това доведе до рязко избиване на маржин колове, но не до там, че някой да фалира. В същата сесия преди отваряне на пазарите VIX отвори на 65 и започна да пада. Но ако се беше задържал там, много от фондовете щяха да започнат да затварят и пазара щеше да стане много ниско ликвиден. И в такива случаи пазарът става още по-ниско ликвиден и VIX можеше да достигне до 100 пункта.
Седим върху мина. Влиза армията в гората и тя е минирана – няма значение кой войник ще настъпи мината. Целият пазар в момента е миниран с тези опции. В процеса на скъсяване на тези опции тя натиска цената надолу. Никога не сме виждали компания от порядъка на Facebook да падне с 80% и после в рамките на една година да достигне до исторически връх. И това стана норма и се дължи на търговията с опции.
Това може да го очакваме в бъдеще. В по-голяма част от случаите движенията ще са малки. Но когато нещо се случи движенията на пазарите ще са много големи в една от двете посоки.
Това, в което не трябва да се инвестира в момента е златото. Благородният метал, е достигнал връх и е изчерпал потенциала си за по-нататъшно поскъпване, след като станахме свидетели на масивни стимули от страна на Китай.
Гледайте цялото видео на панел "Международни пазари" от ТУК!
*Форумът "Силата на Инвестициите" се осъществява с подкрепата на: Concord Asset Management, Unicredit Bulbank, Bulmint, Sirma, bitomat.com и iPlay.
*Коментарите, направени от участниците във форума "Силата на инвестициите" не представляват инвестиционен съвет. Експертът Красимир Йорданов не притежава злато и мнението му е с информативен характер, като не са съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.