Снимка: Димитър Кьосемарлиев
При изключително голям интерес се проведе четвъртото издание на форума „Силата на Инвестициите“ на 1-ви октомври в хотел InterContinental.
Във втория панел на форума – „Международни пазар“ участваха Цветослав Цачев - главен инвестиционен консултант в Елана Трейдинг, Красимир Йорданов - портфолио мениджър в Скай управление на Активи АД и Ангел Диков - старши дилър-трейдър в "ОББ" АД.
Ето какво каза Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в Елана Трейдинг:
Всеки, който чете икономически новини вижда сравнително забаваяща се световна икономика, която може да се определи с посланието от две думи от централните банки – „без паника“. Но аз ще съм по-откровен и ще започна от там, че от 90-те години насам имаме растеж базиран на вземане на пари на заем.
За един човек това означава – дълг – ипотека – покупка на имот. Това е нещо, което е продуктивно и му позволява да живее нормално. За една държава това означава – инвестиции в инфраструктура. И все повече и повече инвестиции са наливаха в икономиките и все повече от тях бяха непродуктивни. И това води до следващия голям фактор – инфлацията. Тя се появява, когато има дългове, някои го наричат „печатане на пари“, но реално държавата която взима пари ги завърта ги в икономиката. Тези пари започват да създават рано или късно инфлация. Преживяхме го наскоро и това е фактор, който ще се връща с времето. Това не е финалната фаза. И затова централните банки не бързат да свалят лихвите, защото иначе щяха да го направят за 24 часа. Лихвата в момента е 5.5% в САЩ, а защо де не я направят направо 3%, където се очаква да стигнем след година и половина?
Следващата фаза е когато инфлацията е толкова силна и лихвите са високи и нямаш пари да финансираш държавните си разходи, а инвеститорите не искат да дават пари срещу ниски лихви… Така стигаме до фаза на повишаване на данъците, което аз наричам - преразпределение. Защото, ако първото нещо – фазата на дългове е да вземем пари от следващите поколения, от нашите деца, инфлацията е другия вид данък, който е от тези, които имат спестявания към тези, които имат дългове, вече стигаме до данъците, което пряко удря хората в джоба. И тази данъчна тежест ще расте!
Четвъртата фаза е, когато стигнеш до конфискация и войни. Това е последната фаза, виждали сме я вече от хиляди години. Една Испания например, която прави своя възход като империя е благодарение на това, че вкарва злато от новите територии. Това злато развива икономиката, защото то на практика е „печатане на пари“. Когато тези пари свършват държавата е разбита, с огромни дългове, с фалирала армия и т.н.
В момента сме в една такава фаза, която започва да се случва. Централните банкери нямат особено голям избор. Ако те свалят лихвите, ще видим последната фаза от последните пет години да се повтаря – на повишаване на инфлацията. Те ще го направят, защото нямат друг избор.
Държавниците са тези, които трябва да направят нещо за промяна на тази ситуация. Те трябва да предприемат мерки с дългосрочна визия. Но вместо това, те гледат краткосрочно. Ако гледаха 20 години напред, щяха да разсъждават по-добре преди 15 години. Паралелите са с всички тези 100-ци години назад, когато даржавата заема пари, расте и после упада. В момента суперсилите не са една-две държави в един блок, а няколко държави в няколко силни блока. И това води до едно нещо – кой ще спечели изборите в САЩ?
Централната банка това, което може да направи е да създаде активи. Това става, когато стимулира икономиката и парите се насочват към финансовите пазари, имотите и акциите и облигациите. Защото тогава не пипаш много дълговете, но увеличаваш другата страна – активите на населението.
Ако погледнем към 30-те години на миналия век, тогава имахме този възход довел до голямата депресия, големите проблеми в Европа, силният възход на акциите в САЩ и после фазата на разпада, довела до четвъртата фаза – втората световна война, която започва в Азия много преди това. Паралелите сега са много повече с 30-те години, защото ролята на федералния резерв сега е много по-голяма. Фед последните 35 години имаше няколко пъти, в които намаляваше лихвите. Три пъти от тях това водеше до излизане от кризата. Това бяха - 95-та, 98-ма и 2015-та година – шанхайския акорд.
Другите три периода обаче, са 2001-ва година (дот-ком балона), когато започва понижаването на лихвата, 2007-ма година (ипотечната криза), когато започва и намаляването, отново на същата дата – 18-ти септември и 2020-та година. И разликата между първата и втората група е, че във втората група имаме събитие тип „черен лебед“ - 11-ти септември; фалита на Lehman; и ковид-кризата.
И сега ние сме във фаза, в която централната банка прави правилно нещата – дава сигнал „без паника“, но ако се появи черен лебед – отиваме в другия сценарий. Но това е по-добрият вариант за инвеститорите. Защото когато има такова събитие, държавата се активизира заедно с централната банка с повече стимули. И тогава виждаме тези бързи спадове, от които нещата се възстановявате бързо. Иначе има опасност да чакаме 3 години нещата да започнат да се възстановяват. Централните банкери още не знаят кой вариант ще се реализира. Лошият сценарий е свалят лихвите - 2 години икономиката след това започва да се раздвижва и имаме период на криза от 2-3 години и хората ще страдат по това време.
Доналд Тръмп е много добър в това да взема дългове. Целият му бизнес модел е свързан с това. Но той се справи много добре и с това да смъква инфлацията по време на президентския си мандат. Вярно, че пречупи гръбнака на производството на шйстов петрол, но тогава цените бяха много ниски. Сега въпросът е може ли цената на петрола отново да падне до 40 долара, за да се усети този дефлационен елемент върху цялата икономика. Защото инфлацията се натрупва. Това, че инфлацията е 2% кого го интересува, ако преди това е била 20%.
Това, че заплащането на труда растеше много по-бавно след 2020-та година създава много проблеми за икономиката и напрежение сред бедните американци. Ако Тръмп успее да забави инфлацията и нямаме дефлация на активите – да паднат имотите и акциите с 20%, което иначе би било дефлационно, това би било изключително добре за него. Ключовото при Тръмп е, че най-вероятно няма да успее да свали петрола ниско, за да свали инфлацията много. Ще се опита, но няма да успее. Сега производителите на петрол работят на пълен капацитет, но разходите им се вдигат, защото всичко поскъпва. И това ще е неговия най-голям проблем при потенциалното му президентство.
Много е важно какво ще се случи с акциите и имотите. Ако има дефлация облигациите ще спечелят. Спадът на цените на акциите с 30% или 20%, както и на имотите с такива проценти, ще е катастрофално за политическата партия, която управлява.
Има много неопределености – 50% да влезем в класическа рецесия. Тогава всичко ще е евтино за покупка след около 30% спад. Другите 50% са да се повтори 98-ма година, когато малкото намаление на лихвите доведе до това всичко да продължи нагоре. Споменах за суровините. Смятам, че петролът на нива 50-60 долара ще е много добър за покупка в хоризонт следващите пет години. Секторите, които трябва да се избягват са свързани със суровините следващите 12 месеца.
Целият панел "Международни пазари" можете да гледате от ТУК!
*Форумът "Силата на Инвестициите" се осъществява с подкрепата на: Concord Asset Management, Unicredit Bulbank, Bulmint, Sirma, bitomat.com и iPlay.
*Коментарите, направени от участниците във форума "Силата на инвестициите" не представляват инвестиционен съвет.