Снимка: Димитър Кьосемарлиев
При изключително голям интерес се проведе четвъртото издание на форума „Силата на инвестициите“, организиран от Infostock.bg. Форумът се проведе на 1-ви октомври в х-л InterContinental в София.
В първия панел, посветен на Българска Фондова Борса, участниците бяха – Наталия Петрова изпълнителен директор на Конкорд Асет Мениджмънт АД, Огнян Донев изпълнителен директор на „Софарма“ АД и Васил Големански изпълнителен директор на Централен Депозитар. Модератор на панела беше Илиян Скарлатов управляващ партньор в Mane Capital.
Ето какво каза модераторът Илиян Скарлатов:
Годината е изключително интересна, защото е година на избори – както в Европейския съюз така и в САЩ, накъдето е насочен изцяло фокусът в момента. Изборите през ноември се случват в едно много интересно време, когато има разгръщащ се конфликт в Близкия изток. Очаква се, както изглежда, да има и втори паралелен конфликт в Ливан. Войната в Украйна продължава, а какво ще се случва на Изток в Тайван още никой не знае. Иманно там може да се окаже „скритата карта“ или черният лебед, за който всички говорят напоследък. Времената са изключително трудно предвидими по отношение на геопилитика. Резултатът от изборите в САЩ ще внесат до известан степен яснота за това какво ще се случва.
Говори се много за инфлацията и нейното отминаване. Тя се забавя значително, което се потвърждава и от действията на ФЕД с намааляването на лихвите. Това се очакваше да се случи и то именно преди изборите, за да може да зарадва американските инвеститори и собственици на недвижими имоти.
Същевременно цената на петрола се върна в диапазон, който сме свикнали да виждаме регулярно. Същото важи и за стоманата. Доходностите по облигациите започват да се укротяват на Запад, въпреки че кривата все още е деформирана – реално краткосрочните пари са по-скъпи от дългосрочните и това индикира че още не сме в „тихи води“.
От друга страна обаче цената на определени активи движат един по-различен сигнал. От месец май насам, швейцарският франк вече е в трайно възходящо движение. Същевременно златото също бележи рекордни цени.
Всички тези фактои по някакъв начин леко си противоречат и от тук нататък всеки един инвеститор трябва да задълбае повече в тяхното разчитане и да прецени какво му казват те и как да адаптира собствената си инвестиционна стратегия. Защото, всеки има достъп до една и съща информация, но всеки от нас я чете по различен начин.
Скъпото злато и скъпият швейцарски франк, за мен не са успокоителни факти, въпреки добрите сигнали по отношение на стихващата инфлация, поевтиняващ петрол, стомана, намаляващи лихви и т.н. За това в момента трябва да се подхожда предпазливо и премерено.
Статистиката е изключително полезно нещо, но за съжаление ни показва какво се случва постфактом.
Работейки по два мандата с MANE Capital – един в САЩ и един в Далечния изток, през изминалите два месеца прекарах известно време и в Ню Йорк и в Хонг Конг. В Ню Йорк цените на всички стоки на ниво улица са почти двойни. За съжаление доходите на американците не са се удвоили. Където и да отидете в Манхатън вратите са широко отворени. Вече не са необходими резервации в добрите рестаранти! Нещо, което не се е случвало в дните преди КОВИД.
От другата страна на глобуса, традиционно китайците отиваха в Хонг Конг и Макао, за да харчат парите си. Часовници, бижута, диаманти, скъпи коли и хазаррт. В момента ситуацията е точно обратната. През уикендите в Хонг Конг няма жив човек, защото всички които живеят там са в Шенжен, където всичко е три пъти по-евтино. Всички от Макао са в съседния Жухай, където всичко е четири пъти по-евтино.
Нещата в Китай също не изглеждат много добре и това се вижда от стимулите предприети на правителствено ниво, които са безпрецедентни. Магазините за часовници и диаманти в Макао продават по един на месец, преди продаваха по 10 на ден. Това са метрики, които към момента не могат да се видят в статистиката, но реално се случват. Когато всички тези метрики станат формално видими, обикновено е твърде късно.
В началото на моята кариера имаше едно златно правило на Уорън Бъфет. От сто вадите вашата възрастта и останалото трябва да е в рискови активи. Например ако сте на двадесет години, осемдесет е процентът, който трябва да държите в рискови активи като акции и опции. Днес вече има по-сложни правила и формули, но това е едно съвсем просто златно правило, което може всеки да прилага.
Наблюденията, които имаме в Mane Capital са за добре развиващ се „зелени сектор“. Мога да дам пример със съседна Гърция – един от големите конгломерати Митилинеос ще прави двойно листване в Лондон и ще събира малко под 4 милиарда евро за придобивания в сектора на „зелената енергия“. Това е една доста голяма сума – които индикира че секторът ще се развива добре в бъдеще.
В България, тази година на пазара Beam нещата са доста по-спокойни от това, което виждахме последните две години. Sofix се качва с около 13%, по-широкият BG40 е около 7% нагоре. Ситуацията изглежда добре, но не чак толкова добре, в сравнение с развитите индекси, където ръстовете от началото на годината бяха доста по-изразени.
Миналата година, на този форум поставихме много цели за следващата година за развитието на БФБ. Първото беше – борсата ни първа да влезе в еврозоната и да могат да се котират компании директно в евро. Това бе предпоставка и за следващия проект на БФБ – създаване на мост между родния капиталов пазар и немския.
Трябва да имаме предвид, че големите фондове имат големи и, но те са за конкретени пазари, независимо какъв е флага на компанията. Ако една компания, с български флаг, се търгува на немската борса, и конкретен фонд я придобие, то неговият инвстиционен лимит е спрямо немската борса, а не спрямо българската икономика. Възможно е експозицията на един фонд към българския пазар да е определена като нула и той да не може да инвестира в Български акции, но да може да инвестират в ценни книжа листвани във Франкфурт, независимо, че компанията е българска. Това всъщност е най-ценното нещо при двойното листване, както разбира се и мащаба. Големите пазари позволяват големи увеличения на капитала.
Много е важно на една борса да може да се привлича капитали отвън. Ако ние като българи, сами инвестираме в собствените си ценни книжа, ще се движим постоянно в един затворен кръг, който расте минимално всяка година. Чуждестранният капитал е този който дава вфекта на „левъридж“ ако мога така да го оприлича с една дума. Да взимаме външни за нашата система пари, с които да развиваме родната икономика е основополагащо за бързото развитие на една икономика.
Пълен запис на панела можете да гледате ТУК!
*Форумът "Силата на Инвестициите" се осъществява с подкрепата на: Concord Asset Management, Unicredit Bulbank, Bulmint, Sirma, bitomat.com и iPlay.
*Коментарите, направени от участниците във форума "Силата на инвестициите" не представляват инвестиционен съвет.