Снимка: Димитър Кьосемарлиев
При изключително голям интерес се проведе четвъртото издание на форума „Силата на Инвестициите“ на 1-ви октомври в хотел InterContinental.
В третия панел на форума – „Алтернативни инвестиции“ участваха д-р Щелян Калчев, съосновател на "Imvestia", Георги Манолов, основател на BitcoinReady.me & BitcoinReady.bg и Стойчо Недев - инвеститор предприемач. Модератор на панела ще бъде Стойне Василев – независим личен финансов консултант и собственик на сайта Smartmoney.bg.
Ето какво каза д-р Щелян Калчев по време на панела:
Напук на всички очаквания имотите поскъпнаха през тази година. За едни това е добра новина, особено за тези, които ще продават. Всъщност това е добра новина за всички, защото ако цените на имотите растат, това означава, че и икономиката расте. Тоест хората вярват, че е добре да купуват имоти и вярват, че тяхното бъдеще по принцип е по-добро. И другото много важно – смятат, че могат да си го позволят, дори и с любезното съдействие на банките.
Имаше някакви очаквания, че пазарът ще бъде повлиян от влизането ни в еврозоната, но там е изцяло нова вселена, за която можем да говорим допълнително. Цените вървят в унисон с ръста на доходите. Така че пазарът на имоти продължава да страда в големите градове от липсата на добро количество предлагане. Търсенето все още е по-голямо и това предопределя ръста на цените.
От инвестиционна гледна точка нещата стават все по-наситени, защото благодарение на достъпа до много информация, хора с възможности инвестират в имоти, благодарение на това, че инвестирането в имоти се смята за лесно и достъпно. То все още е много близо до разбирането на българите. Имотите могат да се пипнат, да се покажат, да се продадат, да се остави на децата и т.н.
Това докара и повече капитали. Появиха се в последните две години все повече сделки с така наречената сделка „фикс енд флип“ – покупка на имот в състояние за ремонт, ремонтирането му и продажбата му на по-висока цена. Заедно с това продължи да функционира и стратегията на закупуване на ново строителство в по-ранен етап и продажбата му с печалба на по-късен етап.
Доста се насити пазара с хора, които искат да правят пари от имоти, като традиционно най-използвания начин за инвестиция е покупката на имот с цел отдаването му под наем. При инвестирането се гледат три основни неща – възвръщаемост, риск и ликвидност. Българинът обича да инвестира в имоти.
Маржът на печалбата при покупка на зелено, зависи от умението да преговаряш. Зависи и от това колко си готов да дадеш. Защото ако даваш малко, ще получиш малко, ако даваш повече – ще получиш повече. Но с повечето очаквания идват и рисковете. Защото един строител може да даде по-добра цена, ако сте готови да дадете 50% от това, което се иска, при нормално 10-20%.
Виждал съм много различни случаи. Това много зависи от състоянието на дадения инвеститор и колко е публична сделката. Защото не всички се хвалят колко са направили от една сделка. Но за да имаш повтаряеми резултати трябва да имаш някаква система. Тоест без никакъв проблем цената на имота може да порасне с 10-15%, ако си го взел в много ранен етап и отделно, ако пазарът ти помогне да поскъпне с още 5-10%. По-важното е, че възвръщаемостта върху сумата, която си вложил е много по-голяма. Ако си вложил 20 000 евро и си изкарал 10 000 евро, то възвръщаемостта е огромна – 50%.
Тази година се увеличи броя на сделките. Най-вероятно обаче не става въпрос за обръщане на тенденция. Пазарът е жив организам, който се влияе от емоциите на хората. Ако хората се изплашат, то те ще намалят сделките, докато видят какво ще се случи с пазара следващите 5-6 месеца. Но понякога има и времеви лаг в обявяването на сделките с ново строителство и това също може да влияе върху данните.
Българинът обича да си купува нещо ново. В този аспект, панелката не е много атрактивна, особено за хората, които могат да си позволят да живеят в ново строителство, или затворен комплекс, или в квартал с добра инфраструктура. За сметка на това, хората инвестират в имоти, защото инвестират в нещо, което смятат, че може да им носи някой лев. Голяма част от хората, които влагат пари в имот си казват – 150 лева на месец е екстра. Това е по-добре, отколкото би получавал в банката.
Пазарът е много голям и не може да се опише еднозначно. Има различни хора с различни стратегии. Всеки един актив привлича определен тип хора. Специално за имотите това са хора, на които им е приятно да работят с други хора. Но за да правиш бизнес с имоти, трябва да си постоянен и да имаш система. Колко хора биха направили една успешна сделка и биха се отказали?
За да си дългосрочно успешен в бизнеса с имоти, трябва да можеш да работиш с хора. Ако търгуваш с финансови инструменти, нямаш много отношения с други реални хора. Но при инвестирането в имоти, ти трябва да си като психолог. Защото инвестицията в имоти си има и минуси – например тя си има поддръжка. И ако не си ок да работиш с хора, този бизнес не е за теб. И той не е никак лесен. Обикновено това се разбира, когато излезем от света на илюзиите и получим два три шамара на първата, или на втората сделка го осъзнаваме. Едно от нещата, които липсват е статистиката, на която можеш да имаш доверие. При имотите няма много информация относно инвестиционната част на имотите. Ние смятаме, че около една трета от имотите се купуват с цел инвестиция. Но някой друг може да мисли нещо друго.
Гледай целия панел "Алтернативни инвестиции" от ТУК!
*Форумът "Силата на Инвестициите" се осъществява с подкрепата на: Concord Asset Management, Unicredit Bulbank, Bulmint, Sirma, bitomat.com и iPlay.
*Коментарите, направени от участниците във форума "Силата на инвестициите" не представляват инвестиционен съвет.