В поредния епизод на подкаста „Силата на инвестициите“ говорим с Красимир Йорданов, портфолио мениджър в Скай Управление на активи.
Какво се случва със златото от октомври насам?
От тогава до момента златото поевтиня с около 10% заради това, че Тръмп спечели. Още с отиване към изборите започнаха да се повишават доходностите по дългосрочните американски книжа, предвиждайки победа на Тръмп, чиято политика предполага ръст и съответсващ на това инфлационен натиск. Това натисна номиналните доходности на американските книжа. А цената на златото е в обратна връзка с изменението на реалните лихви. За да се качва цената на златото, реалните лихви трябва да падат и обратното. Тази корелация бе прекъсната през последната година и половина, защото на пазара се намесиха азиатски инвеститори, както и заради войната в Украйна и геополитическото напрежение. Това предполага, че диктаторските режими искат да диверсифицират своите активи далеч от долара. Китайците запълниха тази дупка и от там дойде основна част от търсенето на злато.
Но това може да се промени заради няколко фактори, които могат да се случат едновременно и да видим „перфектната буря“ за златото. Първият е, че Тръмп спечели, което може да означава по-високи лихви и съответно по-малко покупки на злато. Вторият фактор – Тръмп иска да прекрати конфликта в Украйна, което отново може да означава по-малко търсене на злато и по-голямо търсене на долари. И ще намали тази рискова премия в цената на златото. Другото е, че много хора твърдят, че цената на златото се повишава заради големите бюджетни дефицити в САЩ. Тръмп може да иска да спре разширяването на бюджетните дефицити, с което да финансира по-ниските данъци. Или още един фактор, който пресъхва по отношение на цената на златото. И накрая, китайците чакаха да видят кой ще спечели изборите и да обявят своите стимули. Защото едно е при Харис, друго ще е при Тръмп. САЩ иска да наложи по-високи мита и така да удари единствения източник на ръст на китайската икономика в момента – износа. Това означава, че китайското правителство ще трябва да стимулира вътрешното търсене в страната. Или китайците ще раздвижат евентуално имотния пазар, който бе основна форма на спестявания. Видяхме какво стана с пазара на акции – за една седмица се качиха с 20%, при обявяването на стимули. Всички тези активи ще започнат да носят доходност и ще намалят привлекателността на златото, което е недоходоносен актив.
Възможно е до края на годината златото да тества върховете си, но след това да видим доста по-сериозни разпродажби, след встъпване на Тръмп и евентуалния му успех да се прекрати огъня в Украйна. Това разбира се не е препоръка за покупка или продажба на метала. Поевтиняването на метала може да продължи до около 50%. Това се е случвало в исторически план. До 2008-ма година се качваше цената на златото и след това коригира с около 40%. Разбира се има много несигурности в това направление, например как Тръмп ще успее да се справи с Федералния Резерв. Ако успее да компроментира паричната политика на ЦБ може да видим тъкмо обратното – поскъване на златото. Но през следващите три-четири месеца спад на златото изглежда като доста възможен сценарий.
През лятото говорихме за потенциално избухване на опциите на VIX. Това се случи. Как се стигна до там?
Тогава през май месец си говорихме, че това може да се случи. Още лятото се случи на 5-ти август се изстреля до 65, което при липса на сериозна криза е огромен ръст и предполага, че нещо в структурата на пазара не е наред. И точно това, което си говорихме, че има една много печеливша стратегия на Уолстрийт, която изкарва между 12 и 20% на годишна база – това е заемане на къси позиции на опции на волатилността. Тоест инвеститорите стават като застрахователи и прибират щедри премии за това, че се издават пут опции базирани на волатилността, но ако се случат някакви неблагоприятни рискове, то загубите могат да са неограничени. Този, които скъсява тези опции може да завлече не само своя акаунт, но да завлече и брокера си. При GameStop бе подобна ситуация и тогава се намеси и регулатора и някои големи институционални инвеститори.
Сега това, което се случи бе, че имахме големи позиции залагащи на ниска волатилност, на липса на големи движения на тези опции. И позициите бяха огромни. Много повече от „волмагедона“ през 2018-та година, когато VIX се изстреля до 50, отново без някакви съществени новини. И понеже обемите сега бяха шест пъти повече, от тогава, катализаторът бе „кери-трейда“ на йената, който започна да се развива наобратно. Понеже японците са голям спестител и когато централната банка реши, че ще вдига лихвите, видяхме обратно вливане на капитали в Япония и изтегляне от останалата част на света, съответно продажба на американски активи. Имаше големи притеснения, че това ще доведе до по-сериозни послествия. Видяхме обаче, че VIX отиде до 65 пункта, преди отварянето на пазара. За сравнение, по време на финансовата криза той достигна нива от 70 пункта. Но когато отвориха пазарите нямаше фалити, което означаваше, че тези инвеститори, които бяха продавали пут опции, бяха намерили допълнителен капитал, който да сложат там като обезпечение. Появиха се и нови играчи. Но ако дори и един малък играч, да не беше покрил маржин кола си и да трябваше да ликвидира позициите си, това можеше да завлече и другите инвеститори.
Какво ще се случва със сделките Тръмп, когато встъпи в длъжност през следващата година?
Очаквам консолидация до нова година. Тръмп открадна „Коледното рали“, което обикновено се случва в края на годината. То се измести с един месец напред. Първия тест за пазарите ще е януари-февруари, когато тримесечните опции имат падеж. Това обикновено води до обръщане на трендове. Но разбира се трябва да има и катализатор. Един такъв може да бъде, че пазарите са доста прекупени. Другият – Тръмп е непредвидим фактор. Връщаме се в годините, когато чакахме Тръмп да се събуди и да пусне нещо в социалните медии, за да видим каква ще е политиката му. Какво ще направи Тръмп и какво не, предстои да видим. При всички положения ще има търговски войни и мита. Дали ще са 60% за Китай и 20% за останалия свят, не се знае. Но той е за протекционистични политики.
Другото е, че Тръмп ще се опита да ограничи имиграцията. Той не само иска да спре потока, но иска и да върне имигрантите в техните родни страни. Голяма част от пазара на имоти се движи именно от имигрантите. Има едно изследване, че цикъла в САЩ се определя от строителството и имотите. Ако този сегмент се забави, то и цялата икономика влиза в рецесия. Може да пресъхне този източник на търсене на имотния пазар. Това в комбинация с високите лихви от 6-7% по ипотечните кредити може да доведе до рязко забавяне на сектора. Това е основният риск пред американската икономика – рязко повишение на лихвите по дългосрочните ценни книжа. Ако лихвите по 10-годишните облигации достигне 5.5%-6%, това може да доведе до тежко презимяване за американската икономика, защото Фед определя късия край, а не дългия края на кривата. Въпреки че прави количествени облекчения те са много по-малко от световния поток на спестявания, който се насочва към американски активи. И дори да смъкне лихвите, ако доходността по дългосрочните облигации продължава да се катери, това ще натисни борсата, защото последната е доминирана от технологичния сектор, който изисква ниски лихви, не само ускорен растежт, заради високите финансови съотношения. Това ще натисне цените на акциите, което ще затегне финансовите условия и много хора ще потребяват по-малко, което ще доведе до свивавне на икономиката.
Тръмп и Пауъл имат конфликт, какво можем да очакваме по това направление в бъдеще.
Тръмп иска да има глас при вземането на решение за паричната политика. Това би било голяма промяна в играта. И всеки, който говори за край на долара, не знае за какво говори. Но ако Тръмп смени шефа на Фед или компроментира независимостта на Фед, то тогава доларът ще се срине, лихвите ще се изстрелят – не само краткосрочните, но и дългосрочните, много е вероятно и цените на акциите да се сринат. Стойностните акции ще спечелят, а акциите ориентирани към ръст ще загубят и цената на златото ще се изстреля нагоре.
Една от заявките на Тръмп е, че иска слаб долар. Това не е обаче турската лира, която лесно може да се обезцени. Доларът е световна валута и Тръмп ще напише нещо в социалните медии, доларът ще падне малко, но на другия ден ще се възстанови. Политиката, която Тръмп е заявил, ще води след себе си до силен долар. Тоест какво трябва да направи Тръмп, за да остслаби долара – „ердоганизация“ на долара, това, което направи Ердоган в Турция – намаляване на лихвите при хиперинфлация и печатане на валута. Това в САЩ би било почти невъзможно. Няма как да има затваряне на платежния баланс – да спрат изтичане на капитали и това би сринало долара. И тогава едва можем да говорим за начални етапи на дедоларизация. Но това няма да бъде позволено на Тръмп, защото зависи и от Конгреса и от Сената. Това, което Тръмп може да направи е да се опита да натиска Пауъл да сваля лихвите, за да може да подкрепи неговите политики.
До къде можем да очакваме да достигне доларът?
Принципно, когато Пауъл смъкна лихвите с 50 базисни пункта, пазарът вече беше казал накъде трябва да върви политиката. Става въпрос за тази неутрална лихва, за която всички модели казваха къде трябва да бъде. Инфлацията е на по-ниски нива, налице е забавяне на икономиката. Но с политиките на Тръмп можем да видим ускоряване на растежа, благодарение и на смъкването на лихвите. Едната компонента, която ще бута лихвите нагоре, другата е ако има ускоряване на ръста на инфлацията. А това трябва да се случи, защото Тръмп ще наложи мита. От друга страна обаче, това ще стабилизира бюджетния дефицит, защото ще увеличи приходите. И ако разходите бъдат ограничени, благодарение и на Мъск, бюджетният дефицит ще се стабилизира и ще има по-малко предлагане на американски дълг, което при равни други условия да няма съществена промяна на лихвите. Ако трябва да правим прогнози, при най-вероятния сценарий, ще видим леко увеличение на бюджетния дефицит, което ще доведе до по-високи лихви, съответно по-скъп долар.
Какво се случва с европейските пазари и как преживяват изборната победа на Тръмп и кои пазари се очаква да се представят през следващата една година.
Нашият фонд инвестира на Балканите. Като цяло виждаме, че европейските и регионалните акции изостават от американските след победата на Тръмп, поради тези тарифи, които се очаква да бъдат наложени. Но трябва да видим какво ще се споразумее Тръмп с всяка една страна и блок. Той изглежда готов за преговори. Това за момента натиска европейските ценни книжа. Като цяло аз съм доста голям оптимист за европейските пазари. Защото китайците е много вероятно да стрелят с голям фискален пакет. Голяма част от Европа изнася за Китай.
По-големият фактор е, че тези запаси, които бяха натрупани след ковид няма вече да тежат на производствените компании, а те ще бъдат изчерпани и това означава възстановяване на производството и по-големи печалби. В съчетание с по-ниските ценови съотношения при които се търгуват европейските акции, спрямо американските, това може да доведе до ситуация догодина, когато европейските акции се представят по-добре от щатските, на релативна база.
За региона много голям фактор е политическия. След като Русия нахлу в Украйна, европейската комисия се активизира и започна да води проактивен подход към присъединяване на страните от региона към ЕС. Това означава, че те ще си затварят очите за много от вътрешните проблеми на страните и ще искат по-скоро те да се присъединят към блока. Знаем какво означава при присъединяване – бум в икономиката и повишение стандарта на живот. Това може да се очаква и там. Друг е въпросът кои страни ще спечелят от това. Примерно в страните от бивша Югославия, голяма експозиция имат словенски и хърватски компании. Румъния също се очаква да се възползва от следвоенното възстановяване в Украйна, тъй като те са гранична страна и имаха голям износ към Украйна преди войната. Инфраструктурата в Украйна е в плачевно състояние и тя трябва да се възстанови. И следвоенното възстановяване ще налее много пари. Другото е, че в Молдова спечели проевропейската партия. Там отново румънски компании са много силни. Всички тези страни ще спечелят или от прекратяване на военните действия, или от присъединяване на нови членки към ЕС.
Между другото турският пазар е изключително интересен. Истанбул е „Ню Йорк“ на Европа. Има голяма ликвидност. Въпреки хиперинфлацията през 2022 година това бе единствения пазар в света, където видяхме вдигане на индекса с отчитане на инфлацията.
Къде стои родният капиталов пазар на фона на регионалните борси?
Общият недостатък на борсите в региона е ниската ликвидност и тя винаги ще е такава, докато не се направи може би една обща регионална борса. За да се компенсира тази ниска ликвидност, трябва да има добро корпаративно управление. Регионалните компании от Словения и Хърватия са светлинни години пред нашите, има разбира се и добри изключение на родния капиталов пазар. Какво правят те? Всяко тримесечие правят конферънс колове с инвеститорите, говори се на английски, отговаря се на въпроси на инвеститорите. В Любляна два пъти в годината се организират срещи „един на един“ с представители на компании, на които могат да се задават въпроси, които интересуват инвеститорите. Тоест те от години са прозрачни и отворени към инвеститорите и обръщат внимание и на малките инвеститори, което създава доверие. Това доверие се гради с години и то дава своето отражение. В Хърватия и Словения, ценовите коефициенти са доста по-високи отколкото в региона. Ниската ликвидност може да се компенсира с добро корпоративно управление.
Кои ще са активите на 2025-та година?
Всичко зависи от това колко висока е инфлацията. Ако тя е над таргета, но е близко до него, това ще е добра среда за пазара на акции. Ако имаме сценарий, в който Тръмп наруши независимостта на централната банка, тогава ще има сътресения и дори акциите да се повишават ще изостават зад инфлацията. Това, което трябва да се прави е добре диверсифициран портфейл. Трябва да имаш акции, както и облигации, според мен в късия край на кривата – до две години. Малка част от портфейла може да бъде и в криптовалути и разбира се златото, като убежище при евентуални по-нататъшни сътресения на пазарите.
*Мнението на Крисимир Йорданов е с информативен характер и не представлява предложение за покупко-продажба на ценни книжа и инструменти. Изразеното мнение е лично и не отразява непременно възгледите на ДФ Скай Асет Мениджмънт.