Снимка: Istock
Най-големият хедж фонд в света маркира „свещения граал“, който може да предпази инвеститорите, ако ралито на акциите в САЩ се провали. CIO-то на Bridgewater каза, че не може да се разчита вечно на покачването на акциите в САЩ.
Инвеститорите трябва да се стремят да диверсифицират своите притежания, в случай че този привидно еднопосочен фондов пазар се провали, казва Bridgewater Associates.
Най-големият хедж фонд в света по отношение на активите предупреди клиентите си да не залагат на продължаващо неоспоримо покачване на акциите в САЩ и предложи това, което те нарекоха „свещения граал“ на защитата на портфейла.
„Инвеститорите са по-концентрирани в акции от всякога, особено в акции в САЩ. Те - имплицитно или изрично - залагат, че акциите на САЩ ще продължат да печелят, както са правили през последните няколко десетилетия. Но оценките са много по-високи, отколкото бяха, когато акциите започнаха този възход“, пише Карън Карниол-Тамбур, съглавен инвестиционен директор в Bridgewater Associates, в нова бележка до инвеститорите, публикувана в четвъртък.
„Тръмп иска САЩ да спечелят – но дали американските акции ще продължат да носят огромна възвръщаемост, дори когато печалбата на САЩ вече е заложена в цената им?“ — попита Карниол-Тамбур.
Американските индекси отбелязаха нови рекордни нива на затваряне в сряда. Уолстрийт е подкрепен от продължаващия оптимизъм относно икономиката и технологиите за изкуствен интелект, надеждите, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти и оптимизма около предстоящата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Целта не е инвеститорите да разберат кога ще приключи положителният период на Уолстрийт, а по-скоро да инвестират в някои диверсифициращи активи, които ще смекчат удара за портфейлите, казва Карниол-Тамбур. И комбинация от инвестиции, които са работили по време на спад в миналото, може да помогне за постигането на този „свещен граал“ за инвеститорите, добавя тя.
Тя посочи изследване на Bridgewater, което разглежда 10-те случая от 1970 г. насам, в които световните акции са паднали с повече от 10%, и какви инвестиции са работили най-добре като диверсификатори по това време. Те излагат констатациите си в таблицата по-долу:
Тези отдръпвания са разделени на две групи, като първата е свързана с „рискове за растеж“, като тези, настъпили през 2000-те години от спукването на дотком балона, световната финансова криза, кризата в еврозоната и пандемията от COVID. „Облигациите бяха много ефективен диверсификатор, тъй като ниската инфлация позволи на Фед да намали лихвите“, каза Бриджуотър – тези периоди се виждат в зелено на графиката.
Втората група – спадовете на акциите през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век, плюс 2022 г. – бяха водени от по-висока инфлация, която накара Фед да повиши лихвените проценти. През тези периоди облигациите се оказаха лоши и вместо това най-добрият диверсификатор беше кошница от стоки, която помогна за улавяне на инфлацията. Тези периоди са в червено на графиката.
Урокът тук е, че на нито един актив не може да се разчита по време на спад на акциите, каза Бриджуотър. А „Свещеният Граал“?
„Притежаването на комбинация от облигации и стоки вероятно ще осигури диверсификация в диапазона от спадове на капитала, които можем да изпитаме, без да плащаме премия за тази защита.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари