Снимка: Istock
И Фед, и Тръмп са в задънена улица – единият заради инфлацията, а другият поради имиграцията.
Тази седмица инвеститорите ще търсят насоки относно лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ и председателя Джером Пауъл.
Федералният резерв на САЩ вероятно ще понижи лихвения процент по федералните фондове с още четвърт пункт на заседанието си в сряда. По-големият проблем за наблюдателите и инвеститорите от Фед е колко още централната банка може да намали лихвите. За да отговорят на това, политиците на Фед трябва да си зададат пет ключови въпроса:
1. Какво е състоянието на пазара на труда в САЩ?
Икономиката на САЩ расте с годишен темп от 2,8% - доста над тенденцията от 1,8%, която Бюджетната служба на Конгреса смята за възможна. Коефициентът на безработица в САЩ междувременно е 4,2%.
През лятото на 2023 г. икономиката на САЩ по всякакъв показател беше в пълна заетост, но въпреки това добави 191 000 работни места на месец през следващите 15 месеца - доста над цифрата от 80 000, която растежът на населението и редовната имиграция биха позволили. Нелегалните имигранти намират работа и икономиката се нуждае от 1 милион до 1,5 милиона допълнителни законни имигранти, които да се включат в работната сила годишно, за да поддържа сегашния темп на икономически растеж.
Компенсациите на служителите нарастват с 3,9% годишно, което трябва да е в съответствие с инфлацията от около 2% и тенденцията за растеж на производителността от 1,9%. В същото време търсенето на работа за безработните става все по-дълго и по-трудно, но прекаленото намаляване на лихвените проценти може да прегрее пазарите на труда и да увеличи инфлацията.
2. Икономиката достигна ли ценова стабилност?
Индексът на потребителските цени изглежда заседнал - нараства с около 2,7% годишно и 3,3%, когато се извадят храната и енергията. Основната инфлация се установява около 2,5% - което може да е достатъчно за Фед. Разходите за подслон и други неенергийни услуги се покачват с около 4,6% годишно.
Цените на стоките падат, до голяма степен поради спада на цените на петрола. Освен това спадът се добавя към факта, че китайският сектор на имотите и по-широката икономика са в затруднение и Пекин подкрепя растежа, като насърчава свръхинвестициите в производството и натиска субсидирания износ в света. Федералният резерв би бил глупав да разчита на пренасищане на петролните пазари и неразположението на Китай да продължи безкрайно дълго.
3. Какво е въздействието на намаленията на лихвите досега?
Процентът на федералните фондове е това, което банките таксуват взаимно за овърнайт заеми; това би трябвало да повдигне кривата на доходност, намалявайки лихвения процент по 10-годишните държавни облигации, а също и лихвените проценти по търговските заеми, които го определят за сравнение.
И все пак, откакто Фед започна облекчаване в средата на септември, 10-годишният лихвен процент по държавните облигации се повиши, а не падна. Лихвените проценти по ипотечните и корпоративните облигации в рисковите профили също се повишават. Изглежда, че инвеститорите не вярват на увереността на Фед, че инфлацията се движи до 2%. Инвеститорите също така очевидно очакват по-силен растеж на БВП от историческата норма да продължи - може би благодарение на големите федерални бюджетни дефицити плюс очакваното повишаване на производителността от изкуствения интелект.
На този фон, ако Федералният резерв намали лихвените проценти твърде много, това ще изостри скептицизма на пазара на облигации и ще прегрее вдъхновения от ИИ инвестиционен бум.
Ако Тръмп стане твърде драконовски, тези политики ще ограничат предлагането на работна ръка и ще подклаждат инфлацията - голямо време.
4. Политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп ще увеличат ли инфлацията?
Студентите по икономика се учат, че макроикономическата политика е ножица — паричната политика и фискалната политика са най-добре обобщени от държавния дефицит.
С Тръмп очаквайте макрополитиката да действа като вършачка с много остриета, да тормози Фед, да налага тарифи, да депортира наети имигранти и да намалява индустриалните политики на президента Джо Байдън, които стимулират инвестициите в полупроводници, зелени индустрии и електрически превозни средства.
Тръмп може да затегне граничния контрол и да експулсира престъпниците и тези с неизпълнени заповеди за депортиране. Отвъд това става объркано и той ще се изправи пред съдебен спор. С изключение на 60% мито върху китайски стоки, администрацията на Тръмп може да очаква прогресивните противници да заведат много съдебни дела.
Като се имат предвид милионите незаконни имигранти в страната, ограничената административна политика не трябва да бъде ужасно инфлационна. Но ако Тръмп стане твърде агресивен, тези политики ще ограничат предлагането на работна ръка и ще подклаждат инфлацията - голямо време.
5. Какъв неутрален лихвен процент, коригиран спрямо инфлацията (r*) е сценарият „Златокоска“ – нито твърде горещ, нито твърде студен?
Федералният резерв трябва да намери баланс, при който политиките не стимулират прекалено голямото търсене и произтичащата от това инфлация или ограничават продуктивните инвестиции и икономическия растеж.
В последните си прогнози Фед е поставил цел за лихвата по дългосрочните федерални фондове от 2,9%. С целева инфлация от 2%, това предполага, че политиците оценяват r* на 0,9%. С перспективите за растеж на икономиката на САЩ много по-високи, отколкото преди пандемията, r* вероятно е по-близо до 1,5% до 2,0%.
При инфлация около 2,5%, това би поставило логичната цел за лихвения процент по федералните фондове от 4,0% до 4,5%. Горният диапазон не се различава много от това, където трябва да бъде след съобщението на Фед тази седмица.
Тръмп е предприемач на недвижими имоти и инстинктивно предпочита по-ниските лихви. И все пак, ако Тръмп не успее да съчетае ефективното правоприлагане на границата на САЩ със смислена, либерализираща имиграционна реформа, инфлацията отново ще бъде на поход и ще са необходими лихвени проценти, много по-високи от 4,5%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.