Снимка: Istock
Скъпите акции и нестабилната доходност на държавните облигации правят инвеститорите нервни, докато Доналд Тръмп се готви да се върне в Белия дом.
Биковете на фондовия пазар доминираха през изминалата седмица, но притесненията относно особено силното покачване на доходността на дългосрочните държавни облигации вероятно не са разсеяни, особено като се има предвид несигурността около това, което Доналд Тръмп вероятно ще постигне, когато се върне в Белия дом в понеделник.
Не става въпрос само за това, че доходността прави нещо, което обикновено не прави, когато Федералният резерв намалява основния си лихвен процент, но и че покачването на доходността идва, когато акциите са скъпи - прогнозната цена на S&P 500 за 12 месеца - съотношението на печалбите беше 21,6 към петък, според FactSet, над средното за пет години от 19,7 и 10-годишна средна стойност от 18,2.
Повишаването на доходността може да накара вече скъпите акции да изглеждат по-неблагоприятни в сравнение с облигациите с все по-привлекателна доходност. Както казаха анализаторите от TS Lombard в петъчна бележка: „Повишаващите се лихвени проценти биха затруднили вече високите оценки да станат още по-високи.“
Погледнете изминалата седмица, за да видите как Treasurys изглежда въздействат на пазарите. След като достигна 14-месечен връх над 4,8% във вторник, доходността на 10-годишните държавни облигации спадна рязко, след по-хладния от очакваното декемврийски основен индекс на потребителските цени в сряда и приключи петък на 4,61%.
Ръстът на щатските пазари се случи, след като S&P 500 за кратко изтри цялото покачване от 6,6%, наблюдавано между победата на Тръмп на президентските избори на 5 ноември и неговия рекорд в рамките на деня, поставен на 6 декември.
Сега много зависи от това дали изминалата седмица отбеляза пик в доходностите или беше просто бърза връщане след техническо пренапрежение, каза Джеф ДеГрааф, председател и ръководител на техническите изследвания в Renaissance Macro Research.
„Истинският въпрос за остатъка от тримесечието и вероятно по-голямата част от 2025 г. е дали скорошното свръхкупуване доказва междинен пик в доходността, който осигурява временно облекчение за акциите, или ще се окаже по-траен процес, падаща обратно към 4,0%?" каза той в бележка.
ДеГрааф каза, че спадът в доходността поставя измерването на RenMac за чувствителността на фондовия пазар към доходността между 70-ия и 80-ия персентил, зона, която е в съответствие със средната възвръщаемост на S&P 500 през следващите 65 дни на търговия или приблизително 13 календарни седмици.
Инвеститорите са прекарали много време в безпокойства за това на какво ниво 10-годишната доходност може да започне да налага сериозно свиване на търсенето на акции. Анализаторите отбелязаха, че не само абсолютното ниво на доходност, но и колко бързо се движи, може да разтърси пазарите.
Историята показва, че акциите обикновено могат да се справят добре с постепенно нарастване на доходността, според анализаторите на Goldman Sachs. Но S&P 500 има тенденция да се бори, ако 10-годишната доходност се премести с повече от две стандартни отклонения, което в момента би било равно на около 60 базисни пункта, или 0,6 процентни пункта, за един месец.
До 14 януари, когато доходността беше на последния си връх, 10-годишната доходност се е повишила с около 40 базисни пункта през предходните 30 дни и с около 50 базисни пункта от най-ниското си ниво в началото на декември, отбелязват анализаторите на Goldman.
И така, какво движи движението на лихвите?
Облекчението миналата седмица дойде от показанията на CPI за декември, както и от забележките на управителя на Федералния резерв Кристофър Уолър, който каза, че политиците все още могат да осигурят няколко намаления на лихвените проценти през 2025 г. - в противоречие с пазарните очаквания.
Но доходността се е повишила значително въпреки съкращенията на Фед през 2024 г. Притесненията относно нарастващия фискален дефицит на САЩ и опасенията, че Тръмп няма да направи много, за да го овладее и може да го разшири, въпреки обещанията за съкращаване на разходите, бяха цитирани като потенциален двигател, заедно с потенциала за агресивни вносни тарифи за повишаване на инфлацията.
Пол Кругман смята, че доходността на облигациите може да се покачва поради „премия за лудост“
Повишаването на доходността може да отразява идеите, че Фед е допуснал грешка, като намали лихвените проценти със 100 базисни пункта през 2024 г., казаха анализатори. Това може също така да отразява силна икономика, която в крайна сметка може да предвещава добро за акциите въпреки междинните тревоги около нарастващата доходност на облигациите.
Междувременно инвеститорите се подготвят за нестабилност на финансовите пазари, след като Тръмп положи клетва в понеделник. Новини съобщават, че Тръмп е готов да издаде до 100 изпълнителни заповеди.
Инвеститорите и търговците вероятно ще прекарат съкратената от празниците седмица, като американските пазари са затворени в понеделник заради празника на Мартин Лутър Кинг младши, в очакване на подробности за подхода на Тръмп за прекрояване на световната търговия и имиграционна политика, казаха Иън Линген и Вейл Хартман, оценява стратези в BMO Capital Markets, в бележка.
Що се отнася до доходността на държавните облигации, отдръпването от тази седмица може да предложи малко място за глътка въздух.
„За момента пазарът на държавни облигации остава определено в режим на консолидация и ние не си представяме пробив в двете посоки“, пишат те. „Освен това, с 10-годишните доходности сега с 20 базисни пункта (базисни точки) под последните върхове, лихвените проценти в САЩ са в добра позиция да отговорят на заглавията на Тръмп, без да причиняват никакви технически щети.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.