Производствените цени са се понижили през април 2014 година на месечна и на годишна база, сочат данните на Националния статистически институт. Намалението се дължи най-вече на спад на цените в добивната промишленост, и в по-малка степен на понижение на цените при производство на електрическа и топлоенергия и газ. Продължаващият спад на производствените цени е индикатор, че става все по-трудно за България да излезе от дефлационната зона, в която се намира вече повече от половин година.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през април 2014 година се е понижил с 0.2% под равнището от предходния месец. Намаление на цените е отчетено в добивната промишленост (с 2.8%), и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ (с 0.8%). При преработващата промишленост има слабо увеличение от 0.3%.
В преработващата промишленост ръст на цените спрямо предходния месец е отчетен при производството на напитки (с 1.0%), при производството на тютюневи изделия (с 0.9%), при производството на хранителни продукти, на хартия, картон и изделия от хартия и картон и при възпроизвеждане на записани носители (с по 0.3%). Цените са намалели в сферите на производство на химични продукти (с 0.9%), на основни метали и производството на метални изделия, без машини и оборудване (с по 0.4%).
Индексът на цените на производител през април 2014 година е спаднал с 0.9% в сравнение със същия месец на 2013 година. Цените са се понижили най-съществено в добивната промишленост (с 10.1%). Спад е отчетен и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1.3%, докато в преработващата промишленост цените са останали на равнището от април 2013 година.
Цените са се понижили в преработващата промишленост на годишна база при производството на основни метали (с 6.7%), на химични продукти (с 6.1%) и на хранителни продукти (с 4.5%). Ръст е бил отчетен при производството на тютюневи изделия (с 8.5%), на автомобили, ремаркета и полуремаркета (с 5.3%), и при обработката на кожи, производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 4.4%.
Общият индекс на цените на производител през април 2014 година е намалял с 0.1% спрямо предходния месец. По-ниски цени са регистрирани в добивната промишленост - с 0.4%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0.7%. В преработващата промишленост цените се увеличават с 0.1%.
По-съществено увеличение на цените в преработващата промишлеността националната статистика отчита при производството на напитки (с 1.0%), на тютюневи изделия (с 0.6%) и на метални изделия, без машини и оборудване (с 0.4%), а намаление е регистрирано при производството на основни метали (с 1.6%) и на лекарствени вещества и продукти (с 0.8%).
Общият индекс на цените на производител през април 2014 година се е свил с 2.1% в сравнение със същия месец на 2013 година.
На годишна база в преработващата промишленост е отчетено намаление на производствените цени с 1.5%. Най-значително са се понижили цените при производството на основни метали (с 15.1%), на хранителни продукти (с 4.3%) и на химични продукти (с 3.1%). Цените са нараснали при производството на тютюневи изделия (с 5.3%), на напитки и на мебели (с по 2.1%).
Общият индекс на цените на производител се изчислява от индексите на цените на вътрешния и на международния пазар, претеглени със структурата на оборота на вътрешния и на международния пазар към общия оборот през базисната 2010 година.
Още по темата:
Спад на цените на производител за пореден месец през март, отчита НСИ