Източник: www.darikfinance.bg
Българското правителство хвърли авариен спасителен пояс за банковия сектор, след като пред две от кредитните институции в страната се извиха опашки от притеснени вложители. А дали инвеститорите също трябва да се притесняват? Пита The Wall Street Journal.
България не е сред регионите, към които повечето финансови анализатори имат интерес. Но мнозинството от тези, които следят ставащото в страната, са уверени, че случващото се няма да доведе до криза за централната банка и обвързания с еврото български лев.
Според Джилиан Еджуърт и Кристофор Павлов от UniCredit, извънредната кредитна линия, която държавата отпусна за банките "намалява вероятността, проблемите да се разпространят в цялата система"
Дори и така, проблемите в банковия сектор "засилват необходимостта България да проведе сериозна реформа на управлението на публичния сектор и администрацията", смятат Еджуърт и Павлов.
Преобладаващият дял на чуждестранните банки също трябва да бъде причина за спокойствие, според Гюнтер Даубер и Емил Калчев, анализатори от Raiffeisen. "За чуждестранните банки може да се предположи, че ще получат вътрешна подкрепа на "кредитор от последна инстанция" от техните банки-майки", казват двамата.
В същото време валутният борд, обвързващ курса на лева с еврото, би трябвало да издържи на кризата, която удари банковия сектор, счита Симон Кихано-Еванс, ръководител на научните изследвания за развиващите се пазари в Commerzbank. Той посочва, че валутните резерви от 13.8 млрд. евро са приблизително равни на паричното предлагане M1, което гарантира стабилността на лева дори при екстремни сценарии.
И все пак, неприятностите за банките в България, които се появиха сякаш "от нищото", са симптоматични за политическата несигурност в Източна Европа, която вероятно ще продължи, докато напрежението между Русия и Запада заради Украйна остава високо, допълва Кихано-Еванс.
Досега реакцията на пазарите на действията на българската държава и централна банка е позитивна. Българските акции възстановяват днес повечето от загубите си от миналата седмица. Основният индекс на БФБ Sofix се покачва с 5.51%, а Първа инвестиционна банка АД поскъпва с 27%.