Министерството на финансите обяви, че е провело извънреден и необявен официално предварително аукцион на 5-месечни сконтови ДЦК (със срочност няколко месеца) за 1,23 млрд. лв.
По този начин, според съобщението до медиите, финансовото ведомство е осигурило първи транш на ликвиден буфер за реакция на спекулативните атаки срещу няколко български банки. Средствата от осъществения пласмент са добавени към наличните бюджетни буфери за обезпечаване безусловна подкрепа на ликвидността в българската банкова система и за спокойното и гладко функциониране на сектора.
Още вчера, 30 юни, някои медии разпространиха информацията за проведен, но необявен нито от Министерство на финансите, нито от БНБ (организатор) за проведен извънреден аукцион.
От МФ подчертават, че благодарение на предприетите незабавни и добре координирани действия между правителството и БНБ в рамките на същия ден – 30 юни, е отчетено преодоляване на напрежението от петък (27 юни) и възстановяване нормалното функциониране на банковия сектор в България.
В съобщението до медиите не се съобщават никакви параметри от аукциона. Според различни източници максималната годишна доходност е била малко под 2%, а средната около 1.7%. На предлагане на сконтови 6-месечни ДЦК през януари купувачите на държавен дълг предложиха 0.60% доходност, а презаписването бе над два пъти.
Подобни извънредни аукциони за сконтови ДЦК не са прецедент и те са позволени, за да се подкрепя фискалната стабилност. Подобни действия обаче не бива да прекрачват утвърдената със закона за бюджета рамка на държавния дълг.
За настоящата 2014 година новите заеми не трябва да надвишават 4.4 млрд. лв. От тях 3.9 млрд. лв. може да бъдат набавяни от международните пазари, а останалата част - от емитиране на ДЦК на вътрешния пазар.
По-късно по настояване на медиите Министерство на финансите уточни, че е постигната средна доходност до падежа от 0,83%. В аукциона са участвали банки-първични дилъри на ДЦК, които са подадоха заявки от свое име и от името на свои клиенти, надхвърлящи предложения обем от 1,5 млрд. лева.
От одобреното от Министерството на финансите количество, всички банки са придобили 89,7%. Чрез банките-първични дилъри, в аукциона са участвали и широк кръг от институционални инвеститори - пенсионноосигурителни и застрахователни дружества, както и гаранционни фондове, създадени по реда на специални закони, които придобиха 10,3% от номиналната стойност.