Голяма част от оценките, според които трябва да се прави актуализация на бюджета, са малко пресилени на този етап. Още повече такива, които вещаят фискален крах - съвсем са неоснователни, коментира пред БНР експертът от Институтa за пазарна иконимика Калоян Стайков.
Той допълни, че бюджетът има проблем, който е основно в приходната част, тъй като изпълнението на приходите сериозно се разминава от заложените прогнози.
„Това до голяма степен се дължи на нереалистични прогнози. От друга страна, вероятно става въпрос и за недобра работа на приходните администрации, което се наблюдава още от средата на миналата година. Проблемите започнаха от лятото нататък, когато се смени правителството, дълго време Агенция "Митници" беше без директор“, заяви Стайков.
Експертът коментира и "дупката" в бюджете и дефицита в Здравната каса.
„Дефицитът в Касата е по-лесен - още миналата година там се очакваше дупката да е между 400-500 млн. лева. За консолидираната фискална програма ми е по-трудно да кажа, но ако има проблем с приходите, той лесно може да бъде адресиран чрез разходите, просто разходите трябва да се намалят и съответно бюджетът си изпълнява фискалната цел“.
Според Стайков и миналата година разходите са били по-ниски от заложените.
„Хем вноските се увеличиха, хем има дефицит. Там има сериозен проблем - пробойни, откъдето изтичат средствата в бюджета, и те трябва да бъдат запушени. Чисто механичното покриване на този дефицит няма да реши проблема - догодина пак ще има дефицит. Този проблем трябва да бъде решен, дупките да бъдат запушени, иначе догодина пак ще има същият проблем“, каза още Стайков.