Парламентарно представените политически партии се договориха на среща с президента да бъде актуализиран бюжетът на Здравната каса (НЗОК). Въпреки обявеното намерение на ГЕРБ повече да не се връща в пленарна зала, лидерът на партията Бойко Борисов обеща да прати в Народното събрание за извънредното заседание на 4 август толкова депутати, колкото недостигат за кворума.
Моят апел е да оставим партийните опорни точки и да се обърнем към истината за фактите в бюджета, икономиката и за финансите в държавата и да се обърнем към опорните точки на народа и за необходимите действия за това, което вече договорихме - за плавен преход към повече стабилност. Това беше призивът на президентът Росен Плевнелиев в началото на консултациите с парламентарно представените политически сили в 42-то Народно събрание и с партиите, които имат евродепутати (България без цензура на Николай Бареков и Реформаторския блок). На консултациите не присъстват представители на "Атака".
В предварителната информация за срещата от президентството обявиха, че на срещата ще се обсъжда необходимостта от актуализация на държавния бюджет и на бюджета на НЗОК.
Държавният глава посочи, че срещата е, за да се постигне последен опит за консолидиране на позиции по темата с бюджета за 2014 г. Сред причините дискусията да е публична (тя беше предавана директно по БНТ) Плевнелиев посочи, че българският народ, браншовите и синдикалните организации и други организации имат огромен интерес и искат да разберат аргументите на всеки от участниците по темата. „Вярвам, че е важно народът да чуе и да разбере какви са аргументите на всеки от нас, за да може след това за съзнателно взетото решение да се знае кой носи отговорността. Намираме се в нелек момент и търсим съгласие", каза Плевнелиев.
Държавният глава прочете писма и декларации от пациентски и бизнес организации, от общини, които молят депутатите да влязат в пленарна зала и да гласуват актуализациите на бюджета на държавата и на НЗОК. Той отбеляза, че синдикатите и работодателите са заявили пред него, че е необходима подкрепа за общините.
По данни на експертите в Президентството към 30 юни дефицитът е 995 млн. лева. За цялата година е планиран 1,4 млрд. лева. През юли е натрупан още 250 млн., т.е. имаме към момента 1,3 млрд. от общо 1,4 за годината. На общините не са разплатени 305 млн. лева. На строителите не са разплатени 1 млрд. лева. „Колко е дефицитът, трябва ли да бъдем креативни, когато можем да бъдем искрено коректни?", попита президентът.
Той посочи и данните на Министерство на финансите, които показват, че дупката в приходната част ще бъде 700 - 800 млн. лева. „Ресурсът за НЗОК, който се иска, е над 300 млн. лева и ви благодаря, че всички искате да го направя. Еврофондовете са голям проблем, който искам да дебатираме днес. Планирани са през тази година от национален фонд да бъдат разплатени 3 млрд. лева от националния фонд, изплатени са сега 1 млрд., как ще изпълним още 2 млрд. след като не плащаме, а спираме строителите, след като не даваме възможност на общините за глътка въздух?", отново попита държавният глава.
Плевнелиев посочи и проблемите в КТБ, както и възможните варианти - оздравяване или ликвидация на Банката. „Ако има ликвидация, до 20 дни трябва да започнем да покриваме гарантираните на гражданите влогове до 100 000 евро", каза президентът.
Той призова да не се връзват ръцете на служебното правителство и поиска аргументи и национално отговорен подход в дискусиите. По повод появилите се мнения, че държавният глава иска отиващото си Народно събрание да му подпише празен чек, Росен Плевнелиев заяви: „Не виждам като празен чек възможността служебният кабинет да може да договаря нов заем. Празен чек ли е да подпишете договор с Европейската комисия или Европейската централна банка, или МВФ? Това е всичко друго, но не и празнен чек. Гарантирам пълна прозрачност на служебното правителство."
„Идваме на консултациите от уважение към президента", каза председателят на БСП Михаил Миков в началото на срещата след встъпителното слово на държавния глава. Той уточни, че този разговор днес е в рамките на поддържане на политическия диалог.
Решенията по дневния ред и позициите на групите и на народните представители се вземат в Народното събрание, подчерта Миков. Той потвърди становището на БСП по актуализациите на бюджета на НЗОК и на държавния бюджет: "Подкрепяме актуализацията на бюджета на Здравната каса по-скоро, за да се създаде по-голяма сигурност, отколкото от необходимост. Не подкрепяме актуализацията на държавния бюджет."
Миков припомни ,че има решение по двата въпроса, защитено и мотивирано в пленарна зала. До края на срещата представителите на БСП не отстъпиха от позицията си.
След разменени реплики главно между представителите БСП и ГЕРБ до решение да се актуализира Бюджет 2014 не се стигна. Бойко Борисов подчерта, че при това положение и ГЕРБ няма да подкрепят актуализацията на Бюджет 2014, за да не бъдат обвинявани, че влизат в коалиция с ДПС.
По време на дискусията президентът посочи конкретни цифри, от които стана ясно, че държавният бюджет трябва да се актуализира с около 4 млрд. лева. Ако това се случи, дефицитът ще прехвърли границата от 3% от БВП, каквото е изискването на Европейския съюз.
В заключителните си думи президентът Росен Плевнелиев призова не 10, 15 или 20 депутати, колкото обеща Бойко Борисов, за да има кворум, а всички народни представители да се съберат в пленарна зала на извънредното заседание. "Моля дебатирайте, моля решете! Обърнете се към истинските проблеми", призова държавният глава.
По думите му е много възможно следващото Народно събрание да не може бързо и лесно да направи ново правителство. Не давате решения и за дълга в края на ноември, и за строителите, и за еврофондовете, и за КТБ, заяви президентът.