Източник: www.darikfinance.bg
Ограничаването на разходите на министерствата ще постави под сериозно напрежение работата на служебното правителство. Това заяви министърът на финансите от служебното правителство Румен Порожанов при приемането на поста от министъра в оставка Петър Чобанов.
Порожанов заяви, че ще направи анализ на състоянието на макрорамката и на средносрочната бюджетна прогноза, след което ще подготви проект за актуализация на бюджета за тази година, за да може следващият кабинет да е наясно със ситуацията.
Според Порожанов трябва да се направи всичко възможно да се разплатят средствата по спрените оперативни програми, за да не бъдат загубени парите от ЕС.
От своя страна бившият финансов министър Петър Чобанов отбеляза, че стои твърдо зад предложението за актуализация на бюджета, направено от него, а не зад това, което бе прието от парламента.
Дефицитът към шестмесечието е 995 млн. лв., съобщи Петър Чобанов. Тази година са разплатени с 612 млн. лв. повече европейски средства, отколкото за същия период на миналата година, като увеличението е 50% и основната част от дефицита идва от тези плащания.
Чобанов отбеляза, че е добре поне, че парламентът е приел предложението му за увеличение с 50 млн. на фонда за бедствия и аварии, но това ще е за сметка на ограничаването на разходите на министерствата.
Чобанов отчете, че при НАП има добро изпълнение на приходите, но това не може да се каже за Агенция "Митници". Тъй като фискалният резерв е на добро ниво, ако има актуализация на бюджета веднага след изборите може да се изчистят някои създадени дисбаланси.
Основната отговорност за КТБ е на БНБ, която трябва да се произнесе за действителното финансово състояние на банката и тогава ще се вземат законови решения. Бяха направени няколко опита да не се блокират средствата в КТБ, но тези предложения не бяха приети, припомни Чобанов.
Фискалният резерв в края на юли е 8.2 млрд. лв. Това създава устойчивост, в рамките на настоящия закон за бюджета и при настоящия дефицит, отбеляза Порожанов.
През януари 2015 г. обаче трябва да се обслужат големи плащания - близо 1.7 млрд. лв. по дълга, близо 1.1 млрд. лв. авансови плащания за земеделската политика, както и текущият дефицит за януари в размер на около 550 млн. лв. , отчете той.
Има и неизпълнение на приходната част спрямо заложеното, което в различните оценки варира между 650 и 850 млн. лв.
При разходна политика в рамките на заложените разходи това ще доведе до увеличаване на дефицита, заяви Порожанов.
Служебният финансов министър открои като една от амбициите си извършването на плащанията по спрените оперативни програми - "Околна среда" и "Регионално развитие", за да могат да бъдат парите заявени и признати от ЕК. Ние сме крехка икономика и компенсирането на средствата от ЕС може да бъде огромен проблем, коментира Порожанов /БТА/