Около 1 млрд. и 200 млн. са допълнителните разходи в бюджета за тази година в сравнение с 2013 г. и те не са компенсирани поради това, че заложените приходи са надценените. Това, както и спрените плащания по програмите "Околна среда" и "Регионално развитие", създават рискове пред изпълнението на бюджета за тази година. Това съобщи на пресконференция в Министерски съвет след днешното заседание на правителството финансовият министър на служебния кабинет Румен Порожанов.
Той подчерта, че диспропорцията между приходите и разходите директно влияе върху дефицита, трябва да се опитаме обаче да го запазим в рамките на 3 процента, за да не започне Брюксел процедура за свръхдефицит срещу страната ни.
По думите на Порожанов по оперативните програми "Околна среда" и "Регионално развитие" са започнали проекти, сроковете текат и ако не се извършат разплащания, средствата по тях ще бъдат загубени. „Ето защо през август са извършени две плащания - 166 млн. лв. по "Околна среда" и 180 млн. лв. по "Регионално развитие", като тези две числа ще дадат пряко отражение за увеличение на дефицита за месеца", обясни финансовият министър.
Той каза още, че с вицепремиера Екатерина Захариева в момента обмислят възможността общините, които трябва да извършат плащания по обществени поръчки по спрените две програми, да получат средства за това от фонд "Флаг". Събират се и данни на какъв етап са проектите по програмата за развитие и растеж и до каква степен може да се реализира икономия от тази програма, но без да се спират обществени поръчки и да се нарушава закона.
Относно възможността да се увеличи дългът, Порожанов каза, че идеалният вариант в момента е дългът да бъде увеличен само с размера на дефицита, който трябва да бъде покрит. „До 15 септември ще предложим на следващото правителство законопроект за коригиране на параметрите на бюджета за 2014 г.", заяви министърът.
Той съобщи, че фискалният резерв в началото на август е около 8,8 млрд. лв., от които над 600 млн. лв. подлежат на възстановяване от ЕК. Фондът за гарантиране на влоговете в банките разполага с около 2,1 млрд. лв. - основно в парични средства и ДЦК. По закон фондът се включва в хипотезата на отнет лиценз и изплащане на депозитите до 100 000 евро.