До края на годината, само в резултат на планираните разходи и поетите задължения на министерствата в бюджета ще се отвори дупка на стойност над 1.4 млрд. лв. Това показват резултатите от паралелна мащабна одитна проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция и звената за вътрешен одит на министерствата, представени на пресконференция от зам.-министъра на финансите Теменужка Петкова.
Тя уточни, че натрупаният до края на юли бюджетен дефицит възлиза на 1.147 млрд. лв. Така общият дефицит най-вероятно ще надхвърли 2.5 млрд. лева. Одитът е извършен в периода 14 -27 август тази година.
Одитът показва ,че в Министерския съвет, Министерството на транспорта и Министерство на културата, разходите за персонал изпреварват очакването изпълнение на бюджета. Просрочените вземания са в размер на 136.44 млн. лв.
По думите на Петкова предстоящите плащания до края на 2014 г. по договори, сключени от министерствата през 2014 г. и предходни периоди, са в общ размер на 1.44 млрд. лв., като осигуреното финансиране за 2014 г. е за 1.176 млрд. лв.
„Не е осигурено финансирането за предстоящи плащания до края на 2014 г. в размер на 267.33 млн. лв., като най-голям е делът на финансово неосигурените договори в Министерството на отбраната - 103.60 млн. лв., от които 98.78 млн. лв. са по задължения на Военномедицинска академия", подчерта зам.-министърът на финансите.
Друга голяма сума, която не е осигурена, са по планираните обществени поръчки до края на 2014 г. от министерствата. Те са общо 3 593 броя, с обща прогнозна стойност от 3.047 млрд. лева., като по бюджета за 2014 г. не е осигурено финансиране в общ размер на 1.005 млрд. лв. по това перо.
По отношение на обобщеният доклад, който отразява резултатите от финансовите инспекции и вътрешни одити във всички министерства и Министерски съвет, Петкова уточни, че целта е била да бъде дадена обобщената картина за състоянието на бюджета. Докладът е извършен от 17 екипа на АДФИ и 17 екипа на звена за вътрешен одит към съответните министерства. В обхвата на одитите и финансовите инспекции са включени въпроси, свързани с изпълнението на бюджета за 2014 г., към 31 юли, в.ч. поетите ангажименти за разходи и новите задължения, просрочените вземания и задължения, планираните обществени поръчки, както и осигурения ресурс за тях.
Теменужка Петкова съобщи, че изводът, който се налага от одита, е, че министерствата е възможно да не могат за изпълнят поетите задължения по вече сключени договори.
Също така има реален риск министерствата да не могат да изпълняват своите основни политики до края на годината и е възможно прехвърляне на тези задължения за разходи за следващата бюджетна година, което ще се отрази негативно и върху бюджета за 2015 година. „Затова е необходима неотложна актуализация на държавния бюджет за 2014 г.", категорично препоръча зам.-министърът на финансите Теменужка Петкова.