Икономиката на България отчита ръст през второто тримесечие на годината както спрямо предходния период, така и на годишна база. Делът на сектора на услугите в добавената стойност намалява за сметка на индустриалния сектор, сочат предварителните данни на Националния статистически институт.
Брутният вътрешен продукт е 19.517 млрд. лв. по текущи цени (9.979 млрд. евро) през второто тримесечие на 2014 г. Повишението е с 1.6% спрямо същия период на 2013г. и с 0.5% спрямо периода януари-март 2014г.
На човек от населението се падат 2 696 лв. или 1 379 евро.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) през второто тримесечие на 2014г. е 16.643 млрд. лв. по текущи цени. БДС е разлика на произведената брутна продукция по базисни цени (преди начисляването на данъци върху продуктите и услугите, включително субсидиите върху продуктите) и междинните производствени разходи по цени на купувач.
През второто тримесечие на 2014 г. относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е запазил равнището си от 4.8% спрямо същото тримесечие на предходната година. Относителният дял на индустриалния сектор се е увеличил с 0.9 процентни пункта и достига 33.6%. Делът на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, се е свил до 61.6% при 62.5% през съответния период на предходната година.
За крайно потребление през второто тримесечие на 2014г. са се изразходили 79.3% от произведения БВП. Инвестициите формират 21.6% от произведения брутен вътрешен продукт,а външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно.
През второто тримесечие на 2014г. крайното потребление се е понижило с 0.4% спрямо предходното тримесечие, а бруто образуването в основен капитал (придобитите минус отписаните дълготрайни активи от резидентните производители през определен отчетен период ) е нараснало с 0.8%. Износът на стоки и услуги бележи ръст с 2%, а вносът на стоки и услуги намалява с 1.2%.
Спрямо периода април-юни 2013 година БДС се е увеличила с 2.3%. Динамиката на брутната добавена стойност се определя от регистрирания растеж в: промишленост - 3.8%, държавно управление; образование, хуманно здравеопазване и социална работа - 1.5%, създаване и разпространение на информация, творчески продукти и далекосъобщения - 1.5%, професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности - 1.1%, операции с недвижими имоти - 0.8%, култура, спорт и развлечения; други дейности; дейности на домакинства като работодатели; недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление; дейности на екстериториални организации и служби - 0.6%, финансови и застрахователни дейности - 0.1%.
Принос за регистрирания положителен икономически растеж на годишна база има крайното потребление с ръст от 2.3% и бруто образуването на основен капитал, което нараства с 3.9%. Вносът и износът на стоки и услуги се увеличават съответно с 3.4 и 3.9% спрямо второто тримесечие на предходната година.