Всички партии без ГЕРБ са против предложената от служебния кабинет актуализация на държавния бюджет за 2014 г. Критики предизвикват както завишаването на разходите с още 448.5 млн. лв. на фона на липсващи приходи и нарастващи дългове, така и предложените алтернативи за изход от кризата с КТБ.
Това става ясно от първите коментари по предложения от служебното правителство проект за актуализация на държавния бюджет. Проектът предвижда намаляване на приходите с близо 1.06 млрд. лв. и завишаване на разходите с 450 млн. лв. Този нов дефицит от близо 1.6 млрд. лв. (заедно с минуса при еврофондовете и НЗОК) трябва да се покрие с теглене на нови заеми. Допълнителен дълг в размер до 2.9 млрд. лв. се предвижда и за евентуално оказване на ликвидна подкрепа на банковия сектор.
Според прочита на ГЕРБ тази актуализация е показателна за наследството от кабинета "Орешарски". "Като гледам каква трябва да бъде актуализацията на бюджета, и най-тежките прогнози се сбъдват", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, без да навлиза в детайли.
Партиите от Реформаторския блок са категорично против това безадресно завишаване на разходите. "Финансовото министерство трябва да излезе с много подробен разчет за какво точно смята да разпредели средствата, с които ще натовари данъкоплатеца", коментира пред "Сега" кандидат-депутатът Гроздан Караджов. Според Мартин Димитров нито една фирма и нито един семеен бюджет не би постъпил при криза така, както се предлага в актуализацията. "Няма никакъв опит за намаляване на неефективни разходи, допуска се прекалено голям дефицит", коментира той. В блока не одобряват и предвиденото вземане на заем, с който да се осигурят пари за КТБ.
От ДПС вчера разкритикуваха остро момента на публикуване на проекта, но движението дава знак, че е готово да работи по него. "Ние не сме наивници. Очакват от нас да приемем безрезервно представянето на проекта точно в седмицата на изборите. Защо това не бе отложено за идната седмица", коментира пред "Сега" кандидат-депутатът Йордан Цонев. Той допълни, че ДПС продължава да стои зад предложената при кабинета "Орешарски" актуализация, която предвиждаше намаляване на приходите в по-малък размер - 500 млн. лв., и допълнителни разходи единствено в полза на НЗОК.
В БСП не приемат предложената актуализация на бюджета нито в приходната и разходната му част, нито в увеличаването на дълговото бреме. "Предложеното намаление на очакваните приходи с 1 млрд. лв. е безумно на фона на данните за изоставане от около 650 млн. лв. Това означава, че не се полагат никакви усилия за повишаване на събираемостта. Това е най-лесният начин - като не можем да изпълним приходите, да не се опитваме да го правим", коментира кандидат-депутатът от БСП Георги Кадиев пред "Сега".