Икономическата активност в страната бавно се възстановява, като през второто тримесечие на 2014 г. БВП в реално изражение възлиза на 2.1% на годишна база. Основни фактори за растежа са положителното външнотърговско салдо и за силващата се инвестиционна активност. Това се казва в началото на обзора на икономическата активност в България, изготвен с налични данни към 13 октомври 2014 г.
По предварителни данни реалният растеж на БВП през второто тримесечие на 2014 г. възлиза на 2.1% на годишна база, с което българската икономика нараства с 1.6% в реално изражение през първата половина на година. Сред компонентите на крайно използване най-висок реален ръст бележи образуването на основен капитал (4.6%), което е положителен сигнал за въстановяването на инвестиционната активност у нас.
Износът на стоки и услуги отчита ръст от 2.9% в реално изражение, което е забавяне на положителните му темпове от началото на 2013 г. От друга страна, вносът на стоки и услуги отчита съпоставим и относително по-малък реален растеж от 2.3% на годишна база, което води до положителна текуща сметка през периода. След високия темп на растеж от 3.5% през първите три месеца на годината, вътрешното търсене намалява годишните темпове на реален растеж до 0.7% през второ тримесечие на 2014 г.
Салдото на текущата сметка продължава да е на излишък, възлизащ на 586.5 млн.евро акумулирано от началото на годината. Обемът на нетните преки чуждестранни инвестиции в страната през първата половина на 2014 г. възлиза на 751.2 млн.евро, което е с -8.9% по-малко в сравнение със същия период на предходната година.
Бюджетният дефицит нараства до -1.3 млрд. лв. към август 2014 г., което е значително повече от дефицита за същия период на предходната година (-212.7 млн.лв.). Това изправя пред риск надхвърлянето на границата (3% от БВП) и поставяне на страната в процедура за свръхдефицит. Въпреки че цените на потребителските стоки продължават да отчитат дефлация, цената на жилищата навлезе на положителна територия след дълъг период на монотонен спад от началото на 2009 г.