Нямам нито една прахосана стотинка при разходите, предприети от служебното правителство, и това е истината, заяви министър-председателят Георги Близнашки в отговор на питане на народния представител Мая Манолова в рамките на парламентарния контрол за извършените от служебното правителство разходи.
Премиерът предложи да се направи анкетна комисия по темата, ако Народното събрание прецени. Нямам от какво да се притеснявам, защото сме действали в рамките на закона, добави Близнашки. Той обаче отбеляза, че това е втората тема, която постоянно се разработва от определени медии.
Премиерът цитира публикации в днешни всекидневници за раздадени 21 млн. лева. Това са пари, които отиват за районите, пострадали при бедствията, посочи премиерът, като добави, че всеки министър-председател би направил тези разходи. "Независимо от това се налага една линия, която се задава от една агенция, информационна агенция под влиянието на небезизвестната Моника, и това се повтаря отново и отново, и отново", коментира министър-председателят.
Георги Близнашки припомни, че служебният кабинет е заварил продънен бюджет с дефицит 1,2 млрд. лв., като средствата за централната администрация в момента на встъпването му в длъжност са били изразходвани над 80 процента. По тази причина се е наложило преструктуриране на централния бюджет. Предоставени са допълнителни средства за министерства, ведомства и общини в размер на близо 118 млн. лв. чрез преструктуриране на разходите. Основната задача - произвеждането на изборите, струваше 26,5 млн. лева. Средствата не бяха предвидени в бюджета, припомни Близнашки. За осигуряване на финансирането на проекти по ОП "Транспорт" са предоставени допълнително 15 млн. лева. За разплащане на извършени дейности по приоритетните инфраструктурни проекти по автомагистралите "Хемус" и "Марица" са осигурени допълнително 11,5 млн. лева.
В отговор на допълнителни въпроси на Мая Манолова за отпуснати 8 млн. лв. за нова отсечка на метрото и 5,6 млн. лв. за спортен комплекс в Пловдив, за пътни ремонти - 30 млн. лв. и други Георги Близнашки припомни, че това са проекти, изпълнявани по международни програми, и ако не се отпуснат тези средства, ще се изгубят много повече пари. По думите на премиера разходите, направени от служебното правителство, са били предварително предвидени, но поради тежката ситуация са били принудени да ги отпускат за всеки конкретен случай.
Назначенията на служебното правителство бе другият въпрос, отправен към премиера от парламентарния контрол. В отговор министър председателят заяви, че всички назначения на служебното правителство, включително на областните управители, са на хора интелектуалци и на личности с доказан авторитет. „Няма случаи на злоупотреби на назначени от служебното правителство областни управители", подчерта премиерът. Неговият критерий при назначенията на облстните управители е бил единствен - това трябва да бъдат хора професионалисти и с доказан опит.
Министър-председателят категорично опроверга тезата за провеждана от служебното правителство "чистка" в публичната администрация. От встъпването си в длъжност на 6 август до месец октомври 2014 г. в първостепенните разпоредители и второстепенните разпоредители с бюджет и техните териториални структури, както и в управителни и контролни органи в дружества с над 50 на сто участие на държавата в капитала, са освободени от ръководни длъжности едва 218 служители - ръководители на дирекции, началници на отдели и членове на управителни и контролни органи в държавни търговски дружества. От тях над 20% са напусналите по собствено желание служители, а основната част от останалите служители са преназначения на други длъжности в същите административни структури или са постъпили на работа в други структури по взаимно съгласие, информира премиерът депутатите.
„Без изключение, на мястото на освободените от длъжност по преценка на преките ръководители са назначени доказани професионалисти с предишен опит в същите административни структури", добави проф. Близнашки.
Другият въпрос, на който отговаряше премиерът е по повод разработваната от служебния кабинет Националната програма "България в НАТО и в Европейската отбрана 2020". И тук по думите на министър-председателя служебното правителство с нищо не е надвишило своите правомощия.
"От Народното събрание зависи дали ще имаме съвременна и боеспособна армия, която да реализира мисията си за защита на страната и да изпълнява съюзните ангажименти на България", посочи премиерът. Той припомни, че Националната програма беше разработена именно на основата на работния документ "Визия 2020: България в НАТО и в Европейската отбрана", който зададе основните положения за бъдеща модернизация и превъоръжаване на българските Въоръжени сили.
Премиерът беше категоричен, че Националната програма е изключително важна за бъдещето на Българската армия и апелира народните представители за отговорно отношение и внимателен поглед върху положенията в стратегическия документ.
В днешния парламентарен контрол на въпроси на депутати ще отговарят: вицепремиерът Екатерина Захариева и министрите Васил Щонов, Мирослав Ненков, Йордан Бакалов, Румен Порожанов, Николина Ангелкова, Румяна Коларова, Велизар Шаламанов, Даниел Митов, Васил Грудев и Светлана Жекова./БТА