Източник: www.darikfinance.bg
Има неща, които много ме притесняват - например кой сложи намерението да се въведе данък върху финансовите транзакции? Последните български правителства не са го направили. И аз съм от хората, които са против, и целият финансов сектор е против. Всичко е цъфнало и вързало в България, сега и финансовия сектор да унищожим с една подобна глупава стъпка, коментира в интервю за Дарик бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев.
Винаги съм бил привърженик на по-малкия брой министерства. Всяка административна промяна не идва безплатно. Когато разбиеш едно министерство на две, камо ли на три, ще има много месеци, в които администрацията предимно ще се организира и ще се разделя.
Кой автомобил към кое министерство е, коя секретарка накъде ще отиде, сградите горе-долу са ясни. Предимно ще се занимаваме с организационни въпроси, а не с делови. По-малкият брой министерства и по-малкото промени заради самите промени беше добре, но пак е по-добре да има правителство, отколкото да няма правителство.
Това, което най-много ме притеснява, е бюджетната политика. Каквото и да се случи през 2014 година, някак това ще мине за сметката на предишни правителства, с основание.
Въпросът ми е обаче за 2015 година - бих искал да видя бюджетен излишък за следващата година. Да не би когато Костов пое властта през 1997 година на него да му е било по-лесно? Тогава България по-богата ли е била? Вече шест години сме държава със средно големи дефицити. Какво позитивно се роди от това? България натрупа дългове.
Това ни става навик, по-точно наркотик. Чужди инвестиции забравете. Всъщност каква е посоката? Ако догодина пак ще имаме дефицит, въпросът ми е защо? Така ли ще живеем през следващите 100 години - всяка година 3% дефицит, всяка втора година - ревизия на бюджета, процедура по свръхдефицит от Европейската комисия, и пътят е много добре познат от редица съседни държави /Гърция/.
Ако това ще е бъдещето на България, да ви кажа, не ни трябва такова бъдеще. И най-отговорно, като човек, който твърди, че разбира от тази материя, смятам, че правилната политика за държавата е да вкара бюджет с излишък през всяка една от следващите години. И 10 години да постигаме излишък от 1%, пак няма да успеем да компенсираме грешките и откровените глупости, които направихме през последните шест години в бюджета.