Деструктивно за балансираното развитие на икономиката на страната е предложението на КНСБ минималната работна заплата (МРЗ) да се увеличи от 340 лева на 400 лева. Това е позицията на ръководството на Българската стопанска камара (БСК), изказано пред журналисти от изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
Искаме ръст от 26 на сто на минималната заплата, ако това не е икономическа авантюра, не знам как бих могъл да го нарека, заяви Данев и допълни, че социалният министър Ивайло Калфин дори говори за двойно увеличение на МРЗ.
Според изпълнителния председател на работодателската организация, подобно увеличение на МРЗ ще доведе до обезлюдяване на региони, закриване и фалит на малки и средни предприятия в отрасли, за които не се изисква особена квалификация.
По данните, представени от Божидар Данев за периода 2011 г. - 2014 г. средната заплата бележи ръст от 17 на сто, а МРЗ - 26 на сто. Това означава, че с предложението на КНСБ за ръст на МРЗ нейното увеличение спрямо 2011 г. ще е с 50 на сто. Едва ли може да очакваме такъв ръст на средната заплата, коментира Данев. Сега средната заплата за София е 1070 лева, а за Видин - 564 лева. При ръст на МРЗ до 400 лева това ще доведе до фалит на малкия и среден бизнес в регионите, където средната заплата е аналогична на тази във Видин и до миграция на хората към големите градове. Ръстът на МРЗ ще има и секторно отражение, каза Данев.
Източник: Българска стопанска камара
Сред другите аргументи срещу увеличаването на МРЗ Данев изтъкна незначителния ръст на БВП, дефлацията, както и очакването за срив в цените на горивата и зърнените храни на международните пазари, което ще повлияе върху икономиката ни. По повод очакването за срив на горивата Данев изтъкна, че за първи път БСК във връзка с бюджета за 2015 г. е посъветвала бюджетът да ползва хеджинг (операция за намаляване на риска от загуба) срещу цените на петрола и евентуално свързаните с тях цени на долара. Той напомни, че страната ни се разплаща за горивата с долари, а горивата са един от главните вносни продукти, носители на основната част от данъчните постъпления.
Източник: Българска стопанска камара