Депутатите приеха окончателно актуализацията на бюджета за 2014 година. С него се забраняват прихващанията при несъстоятелност на Корпоративна търговска банка. Осигуряват се и допълнителен ресурс за Фонда за гарантиране на влоговете, за изплащане на гарантираните суми. Депутатите одобриха и страната ни да поеме нов дълг от 4,5 млрд. лева и да увеличи дефицита до 3,7 на сто от БВП. Така максималният допустим размер на дълга се увеличава от 18 млрд. лв. на 22,5 млрд. лв.
Мнозинството в пленарна зала прие предложението на Министерския съвет и Министерството на финансите за актуализация и отхвърли предложение на БСП за увеличаване на максималния размер на дълга само до 19,3 млрд. лв., което би означавало нов дълг единствено в рамките на до 1,3 млрд. лева.
Според вносителя на предложението на БСП за по-малък размер на максималния дълг Румен Гечев държавният бюджет може да се ангажира с по-малко средства за допълване на Фонда за гарантиране на влоговете, като за целта се използва свръхрезерва в Управление „Банково" на БНБ.
Румен Гечев заяви, че това няма да застраши валутния борд, който е презастрахован. С тази теза не се съгласи Мартин Димитров от Реформаторския блок, според когото всяко пипане дори на свръхрезервите на Банковото управление на БНБ може да се изтълкува като лош сигнал относно сигурността на борда.
Отхвърлено беше и предложението за повече пари за коледни добавки за всички пенсионери. Така за Коледа по 40 лева ще има само за най-бедните възрастни хора. Основно с гласовете на ГЕРБ и Реформаторския блок беше отхвърлено предложението на АБВ за повече пари в бюджета. Те трябваше да осигурят средства за коледни добавки към пенсиите за всички пенсионери, а не само за най-бедните. Кирил Цочев настоя мярката да бъде предприета.
До 2,9 млрд. лева от новия дълг ще бъдат предоставени на Фонда за гарантиране на влоговете, още 1 млрд. лв. ще бъдат използвани за рефинансирането на държавната помощ за Първа инвестиционна банка, която беше засегната от паниката през юни, а около 280 млн. лева ще отидат за допълнителни разходи по отделните министерства.
Окончателно бе приета и актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Само за няколко минути и без никакви дебати народните представители приеха всички параграфи на законопроекта, с който се отпускат допълнителни 100 млн. лева на НЗОК. Това е втора актуализация на бюджета на Здравната каса в рамките на 2014-а година, след като в края на 42-рото Народното събрание бяха отпуснати 225 млн. лева.
От новите 100 млн. за НЗОК лева 25 млн. лева ще отидат за здравноосигурителни плащания, здравноосигурителни продукти за домашно лечение и диетични храни за специализирани медицински цели. За здравноосигурителни плащания за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, са предвидени 10 млн. лв., а 15 млн. лв. ще отидат за лекарствена терапия при злокачествени образувания. Най-много средства ще отидат за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ - 50 млн. лв.
Депутатите забраниха прихващанията, след като стана ясно, че наложената масова практика ощетява Фонда за гарантиране на влоговете. Чавдар Георгиев от Левицата се осъмни, че забраната урежда интереси на определени хора: „Вие с пари на данъкоплатеца искате да преразпределите активите на банката в полза на определени от вас субекти. Сега ние ще върнем отново в патримониума на банките активи, които вече са били прихванати погасени. Как ние ще разпределим това прихващане и погасяване по сметки на техните вложители?"
Данаил Кирилов от ГЕРБ обаче припомни, че синдикът може да претендира за недействителност на всяка сделка, която не отговаря на пазарните условия или уврежда кредиторите, или ги преподрежда.
Дебатите в пленарна зала се концентрираха върху приходите и разходите в хазната. Мартин Димитров от Реформаторския блок обвини левицата, че кабинетът "Орешарски" е планирал повече приходи, за да харчи повече. От ДПС пък писаха двойка на служебния кабинет "Близнашки" по отношение на събирането на приходите и стягането на разходите.
От БСП отхвърлиха обвиненията. Корнелия Нинова каза, че без значение от управлението, събираемостта на приходите е била между 46 и 48%. Тя обаче предупреди, че с тази актуализация ГЕРБ залагат параметри.