Финансовата ситуация в страната и тенденциите в световните финанси коментира икономистът проф. Стив Ханке пред участниците в 15-ото издание на Българския икономически форум вчера. Още в началото на своята лекция той препоръча при сегашната финансова и икономическа ситуация в България правителството да не взема нови дългове, да преразгледа новия бюджет с оглед на планирания дефицит и да не разчита сериозно на бюджет, който не осигурява реформи.
Рецептата за икономически растеж на „бащата" на валутния борд у нас е фискалният контрол, от една страна, но са необходими и други мерки. Една от тях е рестартирането на приватизацията
„Сега в България има ново правителство. Наследството от предишните правителства трябва да се преодолява рязко. Трябва да се създаде "шок на доверие". Ако правителството успее да свие разходите по-бързо отколкото хората очакват - това е положителен шок за икономиката. Ако може да въведе проекти за нова приватизация в кратък срок - също е положителен шок. Приватизацията беше спряна преди около 2 години и това беше грешка. Сега с нови сили държавата трябва да започне да се освобождава от дейности, които не са й присъщи", обясни проф. Ханке, цитиран от БНР.
Той обаче не спомена конкретни области и предприятия, които биха могли да бъдат продадени.
По думите на икономиста, случилото се с Корпоративна търговска банка ще продължи да се усеща в икономиката поне още пет години, тъй като кризата на доверие ще се отрази върху ръста на кредитите, а оттам и върху ръста на реалната икономика. Стив Ханке определи изплащането на депозитите в КТБ като пълен провал, защото е било забавено твърде много.
„Парите трябваше да бъдат изплатени много бързо, първо, защото на КТБ бе наложен специален надзор и второ, защото колкото по-дълго се проточва историята, толкова по-голяма е загубата на доверие. Цялата тази ситуация силно разклати доверието на хората в банковата система и регулациите. Но тъй като левът е вързан към еврото, няма да има проблеми те да си получат парите", успокои всички вложители в КТБ проф. Стив Ханке.