Източник: www.darikfinance.bg
България е една от страните с относително висока прозрачност на бюджета, т.е. българските данъкоплатци, които имат интерес да разберат за какво се харчат техните пари от правителството, при наличие на време и желание, могат да го направят.
Друг е въпросът дали българският парламент и техните представители в НС са достатъчно амбицирани да следят строго за какво се харчат парите и да се опитват да внасят ред там, където има нужда, т.е. разходите да са насочени към приоритетни цели, особено, когато не стигат, коментира Георги Стоев от „Индъстри уоч“ в интервю за БНР.
По думите му има сектори, като здравеопазването, образованието, енергетиката и други силно доминирани от държавата сектори, които непрекъснато се оплакват от недостиг на средства. В тях трябва да се търсят различни модели за подобряване на ефективността на разходите, защото финансовият ресурс на държавата е ограничен.
Нежеланието на хората вътре системите да бъдат реформирани и неразбирането на хората извън системата за нуждата от тази реформа, подкрепя политиците в тяхната пасивност и няма истински изявено дясно реформаторско представителство на българските граждани данъкоплатци.
Ако ГЕРБ иска да продължи да управлява дълго, трябва ясно да си отговори на един въпрос – ако едни организации, които представляват малцинство, макар и добре организирано – синдикатите, могат да получат всичко на всяка цена, това може би ще гарантира гласове за политиците, но няма ли да изгубят гласовете на не толкова добре организираните много, може би 92%, които не членуват в синдикатите. Така че това е въпрос, на който управляващите трябва да си отговорят бързо, счита Стоев.
Според него България върви по пътя на Гърция. Разликата е, че кризата в България ще дойде много по-бързо. Т.е. няма да има финансови пазари, които да толерират недисциплинирано правителство, а по-скоро ще има наказателни действия спрямо България още през следващата година, така че кризата за българския бюджет ще дойде много по-бързо.
Кризата трябва да бъде използвана като добър момент да се случат реформи. Криза на българския бюджет и управление на дълга неминуемо ще има, но въпросът е дали тя ще се използва по правилен начин за осъществяване на реформи, категоричен е Георги Стоев.