Влизането в еврозоната трябва да стане стратегически приоритет за България, призова министърът на финансите Владислав Горанов на Деветата среща на бизнеса с правителството. Той заяви, че страната ни започва сериозна работа по присъединяването към единния банков съюз.
„Мястото на България е там. Ние отдавна сме в еврозоната чрез фиксирания курс на лева към еврото, но въпрос на стратегически приоритет, така както влязохме в НАТО и ЕС, да влезем и в еврозоната", уточни финансовият министър. По думите му, за да влезем в еврозоната трябва да покажем на европейските си партньори, че сами можем да се справим с проблемите си, а не да се случи нещо и веднага да тичаме към европейския банков надзор с надеждата, че там ще има по-добро решение на нашите проблеми.
Финансовият министър Владислав Горанов съобщи още, че ще бъде променено законодателството, по което работят БНБ и Комисията за финансов надзор (КФН), които надзирават съответно банковия и небанковия финансов сектор в България. „Идеята, че парите обичат тишината, не трябва да бъде абсолютизирана и зад нея да се прикриват неудачи на управлението на финансовите системи. Вероятно законодателното решение по отношение на двата регулатора, да има относителна функционална независимост на членовете на колективните органи за управление, на надзорните институции, не дава добър резултат или поне показва слабости и вероятно би било полезно да се мисли за колективно носене на отговорност и колективно взимане на решения, за да сме сигурни, че няма да е само в ръцете на един човек ядреното куфарче", не скри критиките си към двата регулатора финансовият министър.
Според него кризата в банковия сектор от лятото епоказала няколко важни неща и правителството е прочело своите уроци. И един от тях е, надзорът във финансовия и банковия сектор с модела на еднолична отговорност не е особено добре работещ.
Горанов увери участниците във форума, че държавата е успяла да се справи с кризата около КТБ, което доказало на света, че икономиката и финансовата ни система не са толкова слаби, колкото изглежда. „В момента банковата система е стабилна въпреки, че се чуват мнения за обратното", подчерта финансовият министър. По думите му, ако има проблеми с някое звено от веригата, не е добре да се мълчи, а да се говори и да се показват неудачите на финансовите регулации.
Горанов подчерта, че доверието в банките е високо и това се вижда от действията на вложителите в КТБ, които след като са получили парите си, са ги оставили в банковата система. „Само 2% са изтеглени кеш", припомни Горанов обявените преди време данни от Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Относно пенсионната реформа финансовият министър излази несъгласие с позицията на колегата си - социалният министър Ивайло Калфин, че вноските да растат постепенно със стъпка от 0.5%, за да се стабилизира пенсионната система. Горанов беше категоричен, че моментът за това не е дошъл още. Според него държавата все още има какво да направи, за да си събира дължимото. „НАП и митниците ще се отнасят с добро към редовните платци и със всички законови средства ще бъдат срещу тези, които укриват приходи", посочи Горанов. Той не изключи вдигане на осигуровките, но остави този въпрос за разрешаване за по-следващ етап, особено ако държавата не успява да си събира данъчните си вземания.
По данни на Министерство на финансите, обявени на форума, в момента невъзстановеното ДДС на бизнеса е под 100 млн. лв и е на исторически ниско ниво. През 2013 г. например то е било над 200 млн. лв.