В следващите 3 години минималната работна заплата може да се увеличи с 12% на година и да достигне до 540 лв., а средната работна заплата може да се увеличи с 8-10% годишно. Прогнозата направи във Варна на пресконфeренция президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от Агенция „Фокус".
Като аргумент на предложението си, Димитров посочи, че в България разходите за труд на час са 3,7 евро, а средно за ЕС разходите за единица труд на час са 23,7 евро. Това включва заплата и осигуровки или иначе казано икономиката на България и сега позволява да се повишат доходите на хората.
"Настояваме в следващите месеци да се заложат стъпки като част от антидефлационните мерки за договаряне на работната заплата в предприятията", подчерта Пламен Димитров. Той каза още, че е противник на нулевите бюджетни дефицити и заради това според него дебатът дали трябва да се тегли 16 млрд. лв. заем е ненужен и безсмислен.
„Вземането на дълг е необходимо да се коментира, но в контекста на това, къде да бъдат насочени тези средства, например към подкрепа на стратегическите инвестиции в инфраструктурата", поясни синдикалният лидер. По думите му, България има огромни дефицити от ключови инфраструктурни проекти, които няма как да се запълнят с евросредства.
Според Пламен Димитров, за да се реализира програмата на правителството за минимизирането на корупцията при обявяването на обществените поръчки, е наложително да се въведат регулатори, които да гарантират прозрачност.