Комисията по бюджет и финанси е изслушала на свое заседание двама кандидати за председател на Сметната палата - Горица Грънчарова-Кожарева и Цветан Цветков, съобщи БГНЕС.
Грънчарова е предложена от парламентарната група на Патриотичния фронт, а Цветков е издигнат от ГЕРБ и Реформаторския блок. Днес Цветков и Грънчарова представиха своите основни виждания за развитието на одитния орган и отговориха на няколко въпроси от народните представители.
Цветков е бивш зам.-председател на Сметната палата, като е отговарял за финансовия контрол върху дейността на политическите партии, ръководил е дейността по планиране и извършване на финансовите одити и одити на изпълнението, бил е директор на "Държавен финансов контрол" към Министерството на финансите и на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, а между 2002 - 2003 година е бил съветник на министъра на финансите. Грънчарова е била два мандата член на Сметната палата, а преди това е била главен експерт в НАП и зам.-главен счетоводител на "Булгаргаз".
Грънчарова набеляза четири основни приоритета, сред които укрепване на Сметната палата като независим орган за външен одит, развитието на аналитичния подход в одитната дейност, синхронизиране на дейността на Сметната палата с други органи със сходни функции и повишаване на общественото доверие към органа.
Много важно е обществото да припознава ползите от Сметната палата, каза Грънчарова и призна, че в тази посока има доста предизвикателства. Обществото трябва да бъде по-добре запознато с основната цел и функции на органа, а именно подобряване на управлението на средствата и качеството на обществените услуги. Сметната палата трябва да подпомага хората, които управляват да бъдат добри мениджъри на публичните пари, като навреме идентифицира рискове, каза още тя. За целта трябва да се извършват одити, които са обществени значими и са във фокуса на обществото и на Народното събрание. Резултатите от тези одити пък трябва да се представят по-разбираемо на обществени форуми като кръгли маси и други, посочи тя.
Значително за развитието на професионалния капацитет на Сметната палата е развитието на аналитичния подход в одитната дейност, каза още Грънчарова. Според нея резултатите от одитите трябва да се отнесат повече към превенция, а не към санкции. "Трябва да се подготвят аналитични доклади за резултатите от одитната дейност, които да подпомагат Народното събрание в неговата работа", посочи тя.
Според Грънчарова най-голямо предизвикателство са именно мерките за превенция, които може да се прилагат без да се влияе на обективността. Такива мерки са свързани с обучение на одитираните обекти, разясняване на често срещани въпроси, становище по общи въпроси и участие във форуми, на които да се представят резулатите. Грънчарова обърна внимание и на необходимостта от по-добро сътрудничество с други одитни органи, което по думите й ще доведе до намаляване на одитната тежест с цел да се избегне едновременно проверяване на един обект от няколко отделни органа.
"Ще положа максимални усилия да утвърдим Сметната палата като модерна и независима институция, която защитава обществения интерес и изпълнява своите задължения обективно и безпристрастно. Това може да се случи с помощта на целия състав и на одиторите", каза от своя страна в началото на своето представяне другия кандидат Цветан Цветков.
Той посочи, че ще продължи да работи по стратегията за периода 2013 - 2017 година, приета от бившия председател на органа Валери Димитров. Цветков посочи, че приоритетите на тази стратегия се споделят и Горица Грънчарова, която е член на Сметната палата и в момента.
Много е важно Сметната палата да фокусира одитната си дейност върху национално значими теми в чувствителни за обществото области, каза Цветков. Друга много важна според него област е подобряване качеството на финансовите одити, което е основната функция на органа. Ще е необходимо възстановяване упражняването на текущ контрол върху годишните отчети и да се прилагат автоматизирани софтуери за анализ, каза той.
Друг акцент Цветков постави върху одитите за законосъобразност, като тук трябва да се наблегне върху инфраструктурни и еко проекти, финансирани с национални средства и средства от ЕС. Цветков обърна внимание и на необходимостта от по-добро взаимодействие с Народното събрание, като предложи докладите на Сметната палата да се обсъждат в парламентарни комисии, за да могат на тяхна база да се предприемат законодателни инициативи.
"Решението за избора ще е в Народното събрание, но който и да бъде избран, изборът ще е добър и ще имаме институция, която ще работи. Надявам се на приемственост, стабилност и екип, който да защити името на тази стабилност", каза по време на изслушването депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров, който призна, че познава много добре Цветан Цветков, тъй като той му е бил началник.