Глобите за неправилно паркиране върху тротоари, в градинки, детски площадки, паркове и други неразрешени за паркиране места ще бъдат от 50 до 200 лева. Това решиха окончателно депутатите, след като приеха на второ четене промените в Закона за движение по пътищата, съобщи Агенция „Фокус".
При гласуването на първо четене сумата беше фиксирана на 200 лева, след това управляващите обявиха, че ще предложат диапазон от 50 до 200 лева по решение на общините. По време на днешното заседание от БСП предложиха долната граница да падне на 20 лева, което не беше прието. В окончателния текст е записано, че сумата се определя с решение на общините, в зависимост от жизненото равнище на населението и наличните места за паркиране.
Вече се допуска с наредба на общинския съвет тротоари, площади, улични платна и части от тях да да се определят като зони за платено или безплатно паркиране.
Депутатите промениха думата „такса" с „цена", с което на практика узакониха платеното паркиране в градовете. Цената ще се определя от общините. Дора Янкова от БСП предупреди, че промяната ще създаде „изкривен модел, натоварващ гражданите", тъй като след местните избори през есента вероятно ще се пристъпи към увеличаване на цената в зоните за платено паркиране.
Не беше прието и предложението на Рамадан Аталай от ДПС да отпаднат глобите за неправилно паркиране върху тротоарите в населените места, както и размерът на глобите да се фиксира на 50 лева.
Депутатите решиха също така да запишат в закона, че приходите ще могат да се събират от специализирано общинско звено или юридическо лице по Закона за обществените поръчки. Общинските съвети ще приемат годишен инвестиционен и бизнес план на търговските дружества и ще им възлагат задачи. Това според депутата от ГЕРБ Станислав Иванов било достатъчна гаранция за какво ще се харчат приходите от платеното паркиране.