Износът е това, което трябва да гледаме като потенциал за развитието на българската икономика, коментира Георги Ангелов, старши икономист във фондация „Отворено общество“, по време на форума „Шумът на парите“, цитиран от darikfinance.bg.
„Вътрешния пазар у нас първо, че е малък и второ, вече е разпределен. Дори еврофондовете вече са наместени и не можеш да вземеш нещо повече от там. При тях стои въпросът на къде ще ги насочим, но те са ограничени. Докато външния пазар дава перспективи за висок растеж“, смята Ангелов.
„При износа не можеш да разпределяш, а трябва да се конкурираш и ако си успешен и можеш да изнасяш, значи си добър. Трябва да насочим усилията към експорта, където има много повече потенциал. Това е променило всички азиатски страни - не точенето от бюджета, а това, че се конкурираш на пазара“, посочи икономистът.
По думите му, у нас структурни реформи се правят, когато нещо се срути. „Това се наблюдава много ясно в енергетиката. Ние дълги години пазехме и консервирахме, това което имаме, без да предприемаме нищо. Системата трябваше да се срути, за да започнем мислене в посока да премахнем монополите и да дадем възможност на пазара да действа и производителите на по-евтин ток да продават“.
Според Георги Ангелов „трябва да използваме ситуацията, че геополитически се радваме на добронамереност от Европа спрямо нас и изпъкваме на фона на кризата в Гърция например. Тоест всички рискове, които се очаква да ни вредят от случващото се в другите страни, ние можем да ги обърнем и да се възползваме от тях с това че се справяме по-добре от останалите“.