Със свое решение от 19 май 2015 г. Върховният административен съд (ВАС) отмени Постановление № 419/17.12.2014 г. на Министерския съвет на Република България за определяне на нови размери на минималната работна заплата (МРЗ) за 2015 г.(обн., ДВ. бр. 105/2014 г.). Делото беше заведено от национално представителните работодателски организации Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК) и Българска търговско-промишлена палата (БТПП).
На 17 декември 2014 г. правителството реши през настоящата година да има две увеличения на МРЗ. От 1 януари тя да стане 380 лева, а от 1 юли - 380 лева. Увеличението обаче не беше обсъдено със социалните партньори от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Това е бил и основният мотив на жалбоподателите за завеждане на съдебния иск. Кодексът на труда предвижда задължителни консултации в рамките на НСТС, което според ВАС е част от процедурата по създаване на съответния нормативен документ. Върховните съдии подчертават, че обсъждането на правителственото постановление за нов размер на МРЗ в Комисията по доходи и жизнено равнище към НСТС не освобождава Министерския съвет от задължението да проведе консултации в рамките на съвета.
ВАС приема за основателно възражението на жалбоподателите, че обсъждането на проекта на Закон за държавния бюджет е съотносимо само към размера на МРЗ на държавните служители, но не изобщо към размера на МРЗ за страната. В този смисъл, според съда, проведените консултации по Закона за държавния бюджет не заместват изискването за консултиране и на ПМС №419/17.12.2014 г.
„Обстоятелството, че МС не е длъжен да се съобразява с изразеното становище на работодателските организации, не означава, че не трябва да спазва процедурата по приемането на подзаконовия нормативен акт, а тя не подлежи на разширено тълкуване от страна на издателя на акта, а се спазва стриктно така, както е предвидено от законодателя", пише още в мотивите на ВАС.
Върховните съдии считат, че несъгласуването на проекта за постановление е съществено нарушение на административно-производствените правила и е самостоятелно основание за отмяна на ПМС №419/17.12.2014 г. Решението на ВАС подлежи на обжалване пред 5-членен състав на ВАС в 14-дневен срок.
По време на днешното заседание на Министерския съвет стана ясно, че правителството няма да обжалва съдебното решение. Кабинетът ще се съобрази с мотивите на съда и в максимално бързи срокове, при спазване на процедурите, ще прегласува постановлението.
От публикуваната по-късно стенограма от днешното заседание на кабинета става ясно, финансовият министър Владислав Горанов информира кабинета за решението на ВАС, и е предложил да се проведат консултации със социалните партньори, за да може на следващото заседание на Министерския съвет да се препотвърди размерът на минималната работна заплата, считано от 1 януари 2015 г..
На въпрос от премиера Бойко Борисов защо постановлението е върнато, Горанов обяснява, че причината е неспазената процедура. „Разбира се, правителството би могло да обжалва тази отмяна, но така или иначе, взех думата, за да кажа на колегите, че трябва много бързо да препотвърдим размера на минималната работна заплата и с господин Калфин - той като председател, аз като заместник-председател на НСТС от страна на правителството, ще предложим много бързо да се препотвърди това постановление на правителството в следващата седмица", обяснява финансовият министър.
„Съдът не може да отсъди друго, дали е формално или не е формално, а след като има жалба и не е спазено нещо, те са длъжни да го решат по този начин; затова коригирайте се бързо с партньорите синдикати и работодатели и на подпис го пуснете, за да действаме", е коментарът на Борисов.