„До края на тази година няма да успеем да уплътним дефицита, който сме предложили. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), цитиран от Агенция „Фокус". Съветът обсъжда бюджета на държавата, на НОИ и на НЗОК.
По думите на финансовия министър, последните дни на октомври показват, че и този месец ще приключи с минимално превишение на приходите над разходите. „Трябва да достигнем дефицитът, който сме предложили от 3,3%.", категоричен бе Горанов. Според него, правителството е преценило, че е по-добре да създаде предпоставки европейските програми да могат да бъдат приключени, вместо да превръша дефицита в самоцел.
Пред социалните партньори Горанов посочи, че се наблюдава увеличаване на разходите и трансферите в държавния бюджет. Затова и финансовото министерство предлага дефицит в размер на 3,1% предвид заложения първоначален в размер на 3 %.
„Това е най-консервативната прогноза - най-лошият сценарий", подчерта министърът. Той припомни, че ревизираната цел за 2016 г. е в размер на 2% от БВП. "Предлагаме в следващата година да се опитаме да се справим с дефицит от 2% в консолидираната фискална програма. Стъпката на консолидация, която се предлага за следващите две години е 1,4/100 дефицит от БВП и 1/100 от БВП дефицит за 2018 г.", каза финансовия министър.
Той потвърди, че правителството смята да отдаде на концесия Летище София при първоначален приход от 600 000 000 лева. Горанов очаква концесионерът, който ще бъде избран идната пролет, да прави и годишни вноски, а 600-те милиона лева ще се насочат към Министерството на транспорта, поясни министър Горанов и допълни: „Обещали сме на колегата Московски, че приоритетно тези приходи еднократни в 2016 година, ако постъпят от тази концесия, ще бъдат насочени за решаване на натрупаните през последните доста години проблеми в Министерство на транспорта, свързани основно с железниците, но само там", обясни финансовият министър. Според него, това е вътрешносекторна сделка в рамките на системата на транспорта.
Горанов заяви, че според прогнозите на експертите му приходите ще нараснат с 33 млрд. лева към 2016 г. и с 36,27 млрд. лв. към 2018 г., а разходите - с 34,7 млрд. лв. за следващите две години, което означава, че в абсолютен размер те намаляват с 400 млн. лв.
"Наблюдава се тенденция за намаляване на разходите. Не мога да гарантирам, че всички структурни реформи ще се реализират с ефектите и успехите, които ми се иска да очаквам. Продължаваме да работим върху осигуряване на ефективността на разходите, тъй като при ограничен ресурс само чрез ефективност в разходите можем да увеличим ползите за обществото", каза в заключение Владислав Горанов.