Министерството на финансите преотвори емисия 20-годишни еврооблигации с падеж 26 март 2035 година в обем от 50 млн. евро. Сетълментът на трансакцията е на 20 ноември 2015 г. с което общият обем на книжата в обращение достигна 900 млн. евро.
Облигациите са регистрирани на борсата в Люксембурт, според информация на агенция „Блумбърг", като пласирането на книжата е станало на 13 ноември, петък.
Нека припомним, че на 19 март 2015 година България емитира облигации за 3.1 млрд. евро на международните пазари, като книжата бяха със срочност в 7-годишни, 12-годишни и 20-годишни облагицаи и бяха пласирани съответно при цени от 98.849%, 100.391% и 97.982% отстъпка от номинала.
Според съобщението на Министерство на финансите, операцията по преотварянето е от типа частно пласиране на дълг, което е стандартен инструмент в процеса по управление на държавния дълг и се използва от държавите от Европейския съюз. Дълговата операция e осъществена в съответствие с документацията по ратифицираната Глобална средносрочна програма за емитиране на облигации на международните капиталови пазари и е в рамките на утвърдения в Закона за държавния бюджет на Република България за 2015 г. лимит за държавен дълг.
Самият характер на сделката не предполага нейното предварително публично анонсиране, a е в следствие на заявен интерес от страна на глобален инвеститор да придобие книжа от облигациите чрез избран от него дилър в условия на конфиденциалност до сетълмента по сделката. Параметрите на трансакцията се публикуват след нейното приключване на Люксембургската фондова борса, където са регистрирани книжата.
Доходността по преотварянето, осъществено на 13 ноември 2015 г., е в размер на 3,987% и е съпоставима с доходността на емитираните на 29.10.2015 г. от Република Румъния 20-годишни еврооблигации (3,93%), които притежават инвестиционен кредитен рейтинг от Moody's, Standard & Poor's и Fitch. Спредът спрямо осреднения лихвен суап е 250 б.т.
Присъдените кредитни рейтинги на новоемитираните книжа от агенциите за кредитен рейтинг, с които държавата има договорни отношения, са идентични с тези на държавата - Moody's Baa2, Standard & Poor's BB+ и Fitch BBB-, уточняват от Министерство на финансите.