За 2014-2020 г. България ще получи 5,8 млрд. евро от регионалния фонд, заедно с 3 млрд. евро от социалния фонд, както и фондът за рибни култури. Това каза европейският комисар по регионалната политика Корина Крецу след среща с министър-председателя Бойко Борисов, на която присъства и вицепремиерът Томислав Дончев, отговарящ за еврофондовете.
Тя посочи, че това ще помогне на малките и средни предприятия, конкурентоспособността, местната икономика, регионалното развитие и също така, ще промени живота на българите в следващите 10 години.
Еврокомисарят Крецу е в България за участие в официалното откриване на София Тех Парк. По нейните думи той е кулминация на няколкогодишна работа, ангажираща много хора. "Това е хай- тек парк, което показва какво България може да постигне. Фондът за регионално развитие е инвестирал над 40 млн. евро в него. 3,9 млрд. евро са инвестирани в областите конкурентоспособност, транспорт, околна среда и регионално развитие. Можете да видите колко много километра магистрали и метро са построени, както и социални центрове. В този вид инвестиции отдаваме 72% от общите за периода. Това е впечатляваща цифра и за първи път България управлява такава голяма сума еврофондове", подчерта Крецу.
Тя каза още, че това отразява качеството на съвместната работа на Европейската комисия и българските власти в областта на по-добрата реализация, която позволява насочване на фондове към проекти, което ще доведе до разлика в живота на българите.
"Това е случаят и с хай-тек парка, който получи допълнителна подкрепа в следващия период от ЕК. Това показва, че науките също са въпрос за развитие за създаване на висококачествен живот. Това е важно за българския народ и за Европа", каза още Крецу. Тя поздрави българското правителство за трудната работа, която е постигнало. "Смятам, че резултатите са видими. Много сме щастливи и се гордеем за ускорението на работата на българското правителство", допълни Корина Крецу.
Според Томислав Дончев, и през 2016-а няма да е лесно в управлението на средствата от ЕС. „Това е годината, в която на пълни обороти трябва да заработят българските програми, те вече са отворени, но оборотите трябва да бъдат качвани с пъти. 2016-а е годината, в която ние трябва да отбележим напредък по отношение на плащанията. Необходими са ни видими резултати и по отношение на други реформи в редица сектори", подчерта Дончев.
Според него, от успеха на тези реформи зависи възможността ни да ползваме европейско финансиране от 2017 г. „Тук само ще маркирам водния сектор, образованието, здравеопазването. Списъкът не е изчерпателен, но това са може би най-предизвикателните реформи, които ние трябва да движим успоредно с изразходването на парите" ,обясни вицпремиерът, отговарящ за еврофондовете.