Подготовката на Оперативна програма „Региони в растеж" (ОПРР) 2014-2020 година започна още през 2011 година. В крайна сметка обаче всичко се заключи в два месеца преговори с ЕК в началото е от тази година. Програмата беше окончателно одобрена на 15 юни и това е нашият рожден ден. Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова на Годишната конференция по ОПРР.
Новост през настоящия програмен период е, че сменихме подхода на финансиране, така че две от приоритетните оси са изцяло интегрирани, тоест касаят фокусирано инвестиране в градовете, обясни тя. Това са Приоритетна ос 1, която касае 39 големи града в страната, в които ще бъде инвестиран ресурс от над 1,6 млрд. лв. и 207 млн. лв. по Приоритетна ос 2 за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в 28 града от периферните райони, поясни Деница Николова. Зам.-министърът съобщи, че ресурсът вече е обявен и през следващите месеци се очакват първите проектни предложения на общините.
Основна цел през предстоящата година за нас ще бъде да договорим целия обявен към настоящия момент ресурс, който е 70% от бюджета на програмата. В рамките на следващата година се стремим към 40-50% договорени средства с бенефициентите, съобщи Николова.
Новото за всички приоритетни оси е, че за улеснение на бенефициентите, ускоряване на процедурите, както и по-голяма прозрачност, всички проекти ще бъдат подавани и отчитани по електронен път. Това ще намали разходите по кандидатстване и ще подобри цялостните системи за контрол върху процедурите.
В тази оперативна програма, която отново ще бъде „букет от инвестиции", имаме и секторни приоритетни оси, подкрепящи различни политики на секторните ведомства, информира зам.-министър Николова и обясни, че те касаят регионалната образователна, здравна, социална и пътна инфраструктура, както и туризма.
225 млн. лв. ще бъдат вложени в подкрепа на образователната инфраструктура, като до края на годината ще бъде обявен ресурсът за професионалните училища, а от началото на следващата година за финансиране ще могат да кандидатстват и ВУЗ-овете.
Чрез приоритетната за регионална здравна инфраструктура със 163 млн. лв. ще бъде подкрепена реформата в спешната помощ, каза Деница Николова. Ще инвестираме в оборудването, ремонта и модернизацията на спешните центрове, с което се надяваме да намалим болничния прием, допълни още тя. Конкретен бенефициент по тази ос ще бъде Министерство на здравеопазването.
С над 100 млн. лв. ще подкрепим изграждането на социална инфраструктура и конкретно мерките за извеждане на деца, лишени от родителски грижи от институциите и осигуряването за тях на среда, близка до семейната, поясни зам.-министърът. Остатъкът от ресурса ще бъдат насочени към изграждането на центрове за настаняване на възрастните хора и осигуряване на социални услуги в общините, които ще бъдат и основен бенефициент по тази ПО.
Приоритетната ос за регионален туризъм ще подкрепя и през този програмен период туристическата инфраструктура. Разликата с предходния период е, че ще се търси интегрираност на проектите и възможност за привличане на частни инвестиции чрез публично-частни партньорства. Финансирането ще бъде частично чрез безвъзмездна финансова помощ и с нисколихвено кредитиране. Кредитирайки частни инвеститори, се разширява и спектърът допустими дейности. Например вече ще могат да се финансира разширяването на легловата база, изграждане на заведения за хранене и всякакъв тип съпътстваща туристическа инфраструктура.
Успяхме да убедим Европейската комисия, че инвестициите в пътната инфраструктура са важни за икономическото развитие на страната и защитихме 380 млн. лв. за финансиране на минимум 24 приоритетни пътни отсечки, които бяха определени като такива със специална методология, информира заместник-министърът. Те осигуряват свързаност към TEN-T коридорите и дават възможност за свързаност и допълват потенциала за икономически растеж, подчерта тя.
Деница Николова отчете много добри резултати по ОП "Регионално развитие" за отминалия програмен период. Имаме наддоговаряне в размер на 105% от бюджета на програмата, както и 92% реално разплатени средства по проектите, съобщи тя. Равносметката е сключени 1108 проекта, от които 937 са приключени. Тъй като всеки от тях се съостои от по минимум 5 обекта можем да говорим за хиляди обекти на територията на страната. Най-голямо значение имат проектите за градска среда, като паркове и детски площадки, интелигентни системи за градски транспорт, велоалеи, които, променят визията на градовете и осигуряват по-добра околна среда и качество на живот.
Основното ни предизвикателство в момента е да разплатим 100% от средствата по всички проекти до края на годината към изпълнителите, тъй като след 31 декември няма да може да се разплаща със средства от програмата. В момента сертифицираните разходи представляват 67% от бюджета на програмата като те ще се увеличават предвид предстоящото през следващата година окончателно отчитане от страна на управляващия орган към ЕК.
Към края на м.октомври са отчетени 34 проекта в риск. Те се проверяват ежечасно от Управляващия орган и следват стриктни план графици. Един от тях е проектът за Северната скоростна тангента. Има също проекти в риск, свързани с градската среда и туристическата инфраструктура. Оптимизирали сме всички процеси и процедури и сме осигурили денонощен контакт между бенефициентите и Управляващия орган, за да приключим разплащанията с изпълнителите до края на годината, тъй като след този срок всички неразплатени средства ще останат за сметка на бенефициентите, обясни зам.-министър Николова.
Деница Николова благодари за съдействието на Националното сдружение на общините в Република България. Надявам се, че следващата година ще можем успешно да стартираме част от проектите и ще имаме първите реално усвоени от изпълнителите средства, каза в заключение тя.