Раждането на деца никога не трябва да бъде обослувено от държавни трансфери. Държавата дава много по отношение на платеното майчинство както по отношение на продължителността, така и по отношение на социалните трансфери, които се правят за отглеждане на дете. Това са възможностите на бюджета, те не са безкрайни, а размерът на сумите, които се отпускат, свързани с бременността, раждането и отглеждането на дете, са от порядъка на около 800 млн. лв. годишно. Това каза в интервю за Дарик радио финансовият министър Владислав Горанов по повод протеста на майките и искането ми да бъдат увеличени помощите за отглеждане на деца.
Горанов посочи, че условията на живот, спокойствието и предвидимостта в икономиката са по-важни от социалните трансфери за демографското развитие. Годините, в които държавата е вървяла добре, има ръст, независимо от размера на помощите. Обратно, колкото и да са големи трансферите, при криза и при нестабилност, склонността на хората да раждат деца намалява, мотивира се финансовият министър.
"За мен броят на децата и отношението към тях не бива да зависи от социалните трансфери, в противен случай къде отива ценността на това да раждаш и отглеждаш дете заради естествените човешки стремления, а не заради някакви социални трансфери. И виждаме, че тези, които най-лошо отглеждат децата си, разчитат именно на тези трансфери", подчерта Горанов и допълни: "Няма еднозначна теза дали това, което се прави през социалната политика, е най-доброто възможно по отношение на раждането и отглеждането на деца, защото виждаме, че точно с тези социални трансфери най-много се спекулира и се раждат деца самоцелно, на които не се осигурява достатъчно качествен начин на живот".
Финансовият министър Владислав Горанов не очаква промени във формата на управление и не вижда причини за това. В интервю за Дарик радио той посочи, че е било твърде дребнаво на фона на залога за стабилността и перспективата на държавата това вричане и поставяне само на една карта на съдбата на държавата и нейното управление в момента.
„Безспорно съдебната реформа е важна, тя трябва да продължи със законодателните промени, които се налагат под ниво Конституция, но в никакъв случай стабилността на държавата не бива да бъде залагана на карта заради нещо относително дребно на фона на всички други процеси", смята финансовият министър.