Оперативна програма „Регионално развитие" 2007-2013 г. е разплатена на 93%, потвърдени като разходи, но с този темп на ежедневна работа до края на годината ще усвоим над 3 млрд.лв. по програмата, което е огромен успех. Това заяви в сутрешния блок на телевизия „Блумбърг" министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. През май-юни следващата година ще е готов пълният отчет за изпълнението на оперативната програма. Тогава ще е ясно какъв е процентът на усвояемост, защото по програмата ще се плаща буквално до 29 декември т.г., след което започват проверки, отчет и приключване на разходите, обясни още министърът.
Павлова отбеляза, че благодарение на активната работа и възстановено доверие на европейските институции над 3 млрд. лв. са на разположение за обновяване на общинската и градска инфраструктура, болници, туристически обекти, образователна инфраструктура, с което тотално е променен обликът на големите градове. „В седемте най-големи български града успяхме да обновим изцяло градския транспорт, с нови превозни средства, обновени спирки и инфраструктура, направихме умни системи за управление на трафика и въведохме информационни табла. Имаме градове, в които на 100% обновихме училищата и детски градини, които са по-красиви, топли, уютни. 300 млн. лв. вложихме за разкриване на туристическия потенциал на страната, направихме уникални обекти, които повишиха значително приходите от туризъм. Над 280 млн. лв. е инвестицията в болници с фокус върху онкологията и високотехнологично оборудване, с което вече спестяваме пътуванията на българите в чужбина за лечение на някои болести", изброи министър Павлова.
Тя отбеляза, че инвестициите в здравеопазване ще продължат с новата оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020 г. Предвидено е 180 млн. лв. да бъдат вложени за спешната помощ, която ще бъде изцяло модернизирана и обновена. Реформата ще обхване всички спешни центрове и филиали, ще се закупят и нови 400 линейки. „Целта е да помогнем на повече хора, особено в малките населени места. Там където нямаме високотехнологични болници, ще имаме модерни спешни центрове, които ще оказват медицинска помощ на много по-високо и надеждно ниво", обясни регионалния министър. По думите й линейките ще могат да бъдат свързани с приложението ЛИМА, което ще сигнализира в Спешна помощ при пътен инцидент, а освен това ще позволи интелигентно управление на автомобилите на спешната помощ, с което ще се пести време. Министърът обясни, че до 2020 г. по оперативната програма ще се инвестират още 3 млрд.лв. за развитие на регионите и подобряване на инфраструктурата.
Сериозна подкрепа в новия програмен период ще получи и бизнесът, каквато е европейската тенденция за стимулиране на инвестициите. За целта ще бъдат създадени 4 инвестиционна фонда с 12 % от средствата по програмата за финансов инженеринг. Това са 370 млн.лв., които ще имат за цел да привличат частен капитал от финансови институции и банковия сектор във Фонд за градско развитие на Северна България, Южна България и София. Отделен фонд ще има за развитие туризма. „Целта е ние да дадем стартовия капитал на тези фондове с европейско финансиране, а те да осигуряват безлихвен ресурс. С него може да се инвестира в спортна инфраструктура, заводи, тържища, кина, развлекателни атракции, всякакви градски предприятия, които създават работни места и имат приход. С 33 млн.лв. тестово стартирахме Джесика, привлякохме 260 млн.лв. инвестиции. С 370 млн., които искаме да вложим, ще постигнем една реинвестиция от над 1 млрд. лв. Искаме широко участие на бизнеса, заедно с който да правим проекти, подобряващи градската среда", обясни министър Павлова.
Регионалният министър отбеляза, че сред приоритетите за 2016 г. са реализацията на големите пътни и водни проекти, Националната програма за енергийна ефективност, реформата в кадастъра и водния сектор, а целта е европейските програми максимално бързо да достигнат до хората. Топ приоритети за правителството са строителството на магистралите „Хемус" и „Струма" - двете най-приоритетни направления. Тя подчерта, че само Лот 3 на АМ „Струма" е на стойност от над 1 млрд. лв., но е изключително важен, защото попада в най-натовареното направление.
Във фокус е и програмата за развитие на по-слабите региони. Анализът сочи, че извън София, която бележи изключителен напредък в икономическото си развитие, ние има сериозно изоставане в развитието на регионите, но особено тревожно е състоянието на Странджа и Сакар, Северозападна България, Родопите и пограничните населени места, които са много изостанали, посочи министърът.
Без магистрала „Хемус" много трудно ще подкрепим инвестициите в севера. По този въпрос имаме широк консенсус от страна на политическите партии. Всеки в предизборната си кампания застъпи строителството на „Хемус", без нея трудно ще подкрепим севера, категорична бе тя. Убедена съм, че партиите в Народното събрание ще подкрепят тази инвестиция, каза Павлова. Това е най-скъпата и най-трудната за изграждане магистрала, посочи министърът и обясни, че по нея са предвидени за изграждане най-сложните и най-трудни виадукти, които ще са до Плевен и до Шумен. Над 2 млрд.лв. е инвестицията за магистралата, каза още министърът. Според нея е важно, че вече има 5 години гаранция на новите магистрали, защото се държи на качеството.
Залагам много на новия Закон за обществените поръчки и новата директива, която влиза в сила от април догодина. По този начин ще осигурим прозрачност на процедурите, ще защитим не само обществения интерес, но и комфорта на бизнеса. Това ще даде сигурност и за нашите партньори при публично-частно партньорство. Бизнесът и гражданите ще са по-спокойни и подкрепени, каза в заключение министър Павлова.