След правителственото заседание, финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че около 20 общини в България са в изключително тежко финансово състояние и ще имат необходимост от финансово оздравяване. От вторник Велинград е със запорирани сметки и не може да обслужва плащанията си към училища и детски градини. Правителството одобри промените в Закона за публичните финанси, с които ще бъде разписан механизъм за оценка и финансово оздравяване на общини с много големи задължения.
Общо просрочените задължения на общините са около 160 милиона лева, но това не е единственият проблем, обясни Владислав Горанов. Държавата ще може да ги подпомага с безлихвени заеми при одобрен оздравителен план.
Финансовият министър посочи: "От гледна точка на операции по финансиране, тъй като предвиждаме отпускането на заеми, може да се разпростираме, докъдето правителството има ликвиден буфер, тоест до размера на фискалния резерв. Разбира се, едва ли ще се стигне до такива екстремни обеми, но със сигурност има общини, които обективно в момента не могат да изпълняват функциите си."
Обикновено огромните финансови проблеми стават ясни след местни избори, допълни Горанов: "Свършва мандатът на кмета. Той става, тръгва си и след него остава една фалирала община. Този проблем е могъл и е трябвало да бъде идентифициран доста по-рано, за да се предприемат съответните действия както на местно ниво, така и на централно ниво, ако се налага."
В момента най-сериозно е състоянието на Видин и Сливен: "Не могат да финансират нито детските градини, нито училищата, нищо.", заяви финансовият министър.
Оздравителните планове ще бъдат предлагани от местните власти и одобрявани от финансовото министерство. Те могат да включват и вдигането на местни данъци и такси.