Kонференцията "25 години Международния валутен фонд и Световната банка в България" се проведе днес. КТ „Подкрепа" отбеляза присъствието на двете финансови институции у нас. В дискусията участваха и наблюдатели на процесите и на политическите партии.
От 1991 г. до приемането на България в ЕС през 2007 г. - три поредни правителства на Димитър Попов, Любен Беров, Жан Виденов сключват споразумения с Фонда, но не ги изпълняват поради преценката, че не може да се премине определена граница. Идват правителствата на Стефан Софиянски и Иван Костов и безропотно поемат и изпълняват ангажиментите в споразуменията.
През 1998 г. в България се въвежда валутният борд - така страната ни се ангажира да изпълни 187 мерки. Последиците за два важни сектора-образование и здравеопазване, посочи Ваня Григорова - икономически експерт на КТ "Подкрепа".
"Само за 10 години са затворени над 800 училища. Все още действа тази програма, при която при затваряне на училище, в министерството по тази програма се отпускат между 135 и 225 хиляди лева за затваряне на едно училище, но не и за поддръжката му. И за съжаление за това ще се радваме на тези резултати , които виждаме. И това с известна уклончивост се признава и от Световната банка - че резултатите от тези политики не са много радостни."
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов констатира, че двете финансови институции са тласнали държавата да се оттегли от своите функции.