Парите за висше образование няма да се намаляват, обеща вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева, цитирана от Агенция „Фокус". Тя уточни, че приложението на реформата за висшето образование започва днес, тъй като Министерският съвет приема постановление, определящо критериите, по които пазарът на труда се среща с пазара на образованието.
Около 12% от парите, които държавата дава за образование, влияят на качеството, затова в следващата една година тези проценти ще станат 40, а до 2020 - 60%, планират от Министерство на образованието и науката.
„Няма смисъл университет, който е добър в една специалност и може да привлече студенти от цялата страна, да развива още 15 специалности. Има университети с по 26 специалности, многопрофилни, които просто не могат да издържат на качеството", обясни вицепремиерът. Меглена Кунева бе категорична, че е важно държавните средства да бъдат влагани в университети, в които наистина има полза.
Преди днешното правителствено заседание Кунева коментира и атентатите в Брюксел, определяйки ти като „изключително целенасочен удар в символа на Европа от страна на терористите". Вицепремиерът уточни, че атентатите стават в седмицата преди католическия Великден, което допълнително оцветява и прави по-силен подтекста на тази атака.
„Вчера имаше реакции от всички големи европейски лидери, имаше реакции и от нашата страна. Освен съчувствието, гнева, решителността, освен храбростта на всички европейци, че няма да се откажем от ценностите си и от нещата, в които вярваме, имаше и много други нюанси, които си струва да се анализират. Едното от тях засяга нашата координация и общи действия и дали можем да я направим по-добра", каза още вицепремиерът.
Меглена Кунева допълни, че досега това, срещу което се прицелва тероризмът, е Шенгенското пространство. Въпросът, според нея, е можем ли да направим така, че да имаме свободно движение на хора и в същото време Шенгенското пространство да бъде добре охранявано.