Министърът на финансите Владислав Горанов отрече пред репортер на БТА в парламента появили се публикации, че България ще връща милиони на Брюксел. "Не, няма, това са спекулации, твърдо", заяви той.
Според твърдения в медии, Европейската комисия се очаквало да наложи колосални по своите размери санкции на страната ни за разходването на европейски средства по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) от миналия програмен период 2007-2013.
По същия повод вчера от ДФ „Земедлие" разпространиха официално съобщение, в което също се казва, че информацията е манипулативна. Изпълнителният директор на фонда Румен Порожанов уточнява, че наложената санкция след одит на общинските мерки е в размер на 19.5 млн. евро. „Този одит е свързан и с друг, който в момента върви към финал. Пак се проверяват общински проекти за периода 2012-2014 г. В рамките на тези два одита и на базата на предоставените от нас допълнителни данни и аргументи отпаднаха много от предварително обявените прогнозни санкции", казва Порожанов. Той допълва, че е отпаднала и заплахата от глоба за 96 млн. евро, свързани с Гаранционния фонд.
„Спасихме още 100 млн. евро, с които ЕК искаше да ни санкционира заради авансите, които Разплащателната агенция е предоставила преди да са приключили промените в Закона за обществените поръчки. Бяха признати нашите аргументи и остават около 33 млн. евро, за които съвсем скоро предстои помирителна комисия", обяснява изпълнителният директор и подчертава, че Разплащателната агенция в целия процес на разглеждане, одобрение, разплащане и последващ контрол стриктно спазва акредитираните процедури и правилата на Европейския съюз.
На въпрос към този момент колко пари трябва да върне България по ПРСР, в интервю за Епицентър.бг Порожанов отбелязва, че сумата драстично се разминава с милиардите, които се посочват в някои сайтове през последните дни. „Според направените одити до този момент и съгласно предоставените документи на официалните решения това са по-малко от 30 млн. евро", казва още Порожанов. Той уточнява, че не е приключила процедурата за фотоволтаиците и за общинските проекти. Според него има индикации за намаление на първоначалните загуби.
„Разбира се, трябва да бъдем обективни, че при окончателното уравняване на сметките, на базата на допълнителни одити, които ще се правят, не изключвам да има и още санкции върху окончателните плащания, направени през 2015 г. Но какви точно ще бъдат корекциите, не може да се каже към днешна дата", коментира още той.
В Министерството на земеделието и храните няма постъпила информация България да е заплашена от санкции от страна на Европейската комисия по Програмата за развитие на селските райони. Това пък каза в сутрешния блок на БНТ заместник-министърът на земедeлието Димитър Грудев в отговор на публикации в пресата за това, че България е застрашена от рекордна финансова корекция от Европейската комисия по Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 година.
Той поясни, че късно снощи (7 април) Европейската комисия официално е отрекла съществуването на мащабни и колосални санкции, които излизат в някои медии. Грудев призова да се прекратят спекулациите и подчерта, че официалната информация е, че няма такива санкции, нито има индикации за налагането им.
Той посочи още, че при влизането в мандат на кабинета са заварили доста отворени процедури с висящи санкции от 320 млн. евро по старата програма за развитието на селските райони. Към днешна дата от тези 320 млн. евро , наложените санкции са само в размер на 26 млн. евро. Грудев уточни, че има непрекъснат процес на комуникация с ЕК, тъй като одити се извършват непрекъснато във Фонд „Земеделие", но такива колосални цифри, които излизат в пресата категорично не съществуват.