В периода 2017-2019 г. икономическият растеж на България плавно ще се ускори до 2,7%, като основен принос за него ще имат частното потребление и инвестициите. Износът на стоки и услуги също ще нараства и заедно с повишението на вътрешното търсене ще доведат до ускоряване на растежа на вноса. Така положителният принос на нетния износ постепенно ще се понижи до 0,1 пр.п. в края на прогнозния период.
Това е записано в предложения от Министерството на финансите проекта за Решение на Министерския съвет за одобряване на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019г., който може да бъде намерен тук.
Нейните цели за дефицита за 2017 г. и 2018 г., са съответно на 1,4% и 1,0% от БВП, които са заложени в последната средносрочна бюджетна прогноза. Същата по размер консолидационна стъпка (около 0,5% от БВП) е предвидена и за 2019 г., когато се очаква дефицитът по консолидираната фискална програма (КФП) да е на ниво от 0,5% от БВП.
От Министерство на финансите уточняват, че е предвидено увеличаване на размера на минималната работна заплата от 1 януари 2017 г. на 460 лева и запазване на този размер за 2018 г. и 2019 г.
Сред основните приоритети на провежданата от МФ данъчно-осигурителна политика през периода са постигането на макроикономическа и бюджетна стабилност в средносрочен и дългосрочен план, осигуряването на необходимия финансов ресурс за изпълнение на фискалната политика на правителството, както и подобряване на бизнес средата, с цел стимулиране на икономическия растеж и заетостта.