Депутатите приеха правилата за финансово оздравяване на общините под формата на безлихвен заем от централния бюджет, като одобриха на второ четене промените е Закона за публичните финанси. Дефинирани са и условията, които показват до каква степен общините са с финансови затруднения.
Предвижда се общинският съвет с решение да открие процедура за финансово оздравяване, да възложи на кмета на общината както да изготви план за оздравяване, така и да проведе публично обсъждане на плана с местната общност. С новите правила, общинският съвет може да възложи на кмета на общината да направи искане до министъра на финансите за финансово подпомагане на общината, под формата на временен безлихвен заем от централния бюджет за целите на изпълнението на плана за финансово оздравяване. След провеждане на публично обсъждане, общинският съвет с решение определя срока на процедурата за финансово оздравяване, от една до три години и приема плана за него. Процедура по финансово оздравяване ще могат да стартират общини с риск от наличие на необезпечени задължения, което от своя страна е свързано с увеличение на дефицита по техните бюджети, информира Агенция „Фокус".
Според вносителите - Министерският съвет и депутати от ГЕРБ, необходимостта от финансово оздравяване на общини с финансови затруднения е израз на усилията за ограничаване на негативните ефекти върху бюджетната позиция и върху местната общност, като се предлагат възможности за реализиране на допълнителни мерки в приходите и разходите при съобразяване с рисковете за увеличаване на просрочените задължения.
По време на дебатите по законопроекта, народният представител от „БСП лява България" Румен Гечев подчерта, че на практика заемите няма да бъдат безлихвени, защото те идват от централния бюджет, който се попълва чрез заеми с лихва и по този начин данъкоплатците от цялата страната ще плащат за неефективното управление на финансите в някои общини.
Депутатът от Реформаторския блок Радан Кънев посочи, че няма създадени правила, които да гарантират, че осъществявайки дейностите по отпускане на безлихвения заем на конкретните общини, финансовият министър ще остане партийно независим. От своя страна народният представител от ПГ на ГЕРБ и председател на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова подчерта, че с въвеждането на способ за финансово подпомагане на общините, те няма да бъдат стимулирани към ниска финансова дисциплина. Според нея, с предложението за промени е израз на желанието на ГЕРБ да вкара в ред във взаимоотношенията между държавата и местната власт.
„Не еднократно от тази трибуна беше изречено, че общините ще бъдат насърчени чрез тези правила да харчат, тъй като ще получат подпомагане. Това просто не е вярно. Те и сега са си насърчени, поради липсата на правила. Могат да искат финансово подпомагане, без каквито и да било ангажименти от тяхна страна", обясни Менда Стоянова. По нейните думи, обвиненията, че ГЕРБ, управлявайки много от общините в България има пряк интерес от този законопроект, са неправилни. „Точно обратното. Ако ГЕРБ, чрез този законопроект искаше да решава своите партийни желания, не би трябвало да предлага, какъвто и да било регламент", обясни Стоянова.