Забавяне на икономическия растеж до 2% за 2016 година прогнозираха учени от БАН, като причините са комплексни, но основно влияние ще имат външните фактори. Прогнозата е записана в годишния доклад на Института за икономически изследвания на БАН за икономическо развитие и политики в България, представен днес пред журналисти.
Очакваният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) е по-нисък с 1 процент в сравнение с предходната 2015 година заради приключването на предишния програмен период по оперативните програми и все още незадвижените проекти по новите. Доц. Виктор Йоцов, член на авторския колектив на доклада, смята, че по този начин изкуствено е вдигнат растежът.
Той заяви, че прогнозата на Икономическия институт на БАН отчита, че през следващата година ще има намаление на външното търсене и на износа и те няма да са така силен двигател на растеж. „Нямаме какво толкова да изнасяме и едва ли можем да разчитаме на външния сектор да е локомотив - двигател на растежа", коментира доц. Йоцов.
В доклада изминалата 2015 г. се определя като година на продължаващо възстановяване на икономиката с ускоряващ икономически растеж от 3% в сравнение с предходните две години. Основен принос за този растеж има износът, който се увеличава със 7,6 %. Данните сочат, че през миналата година сме изнесли стоки и услуги за рекордните 29 млрд. евро, което е с 1 млрд. евро повече спрямо 2014 година.
Признаците на оживление в някои от важните търговски партньори се отразяват благоприятно върху външното търсене и обемите на износа, но несигурността като отличителна черта както за световната, така и за българската икономика задържа инвеститорите от инициирането на нови проекти в очакване на по-добри перспективи.
Тенденциите в развитието на пазара на труда са положителни. За втора поредна година заетостта нараства, а безработицата спада с 2 процента.
Като тревожно икономистите определят намаляването на броя на работната сила, което се дължи както на демографските процеси, така и на изтичането на работна сила от пазара на труда.
Нарастването на работната заплата отбелязва известно ускорение, като през 2012-2014 година ръстът е бил между 6 - 6,5 процента, а през 2015 година достига близо 9 процента. Същевременно нараства и производителността на труда с 2,6 на сто.