Бизнесът, администрацията и общините да усилят темповете си и да кандидатстват с проекти за средства от еврофоондовете за следващия програмен период. Призивът отправи заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева, която участва в дискусията „Да! На българската икономика", на която се дискутираха възможностите за финансиране от Плана „Юнкер".
„В противен случай ще се наложи догодина да поискам 10 млрд. лв. по-малко от планираните в началото на периода средства за България", предупреди българският еврокомисар, който отговаря за бюджета на ЕС. Кристалина Георгиева е предупредила финансовия министър Владислав Горанов, че по новия програмен период (2014-2020) фондовете се усвояват „бавничко". „Грехота е от следващия програмен период и едно левче да върнем", каза още еврокомисар Георгиева.
Тя препоръча на българския бизнес да използва максимално възможностите за финансиране по Плана „Юнкер" и по-малко да разчита на грандове като европейските програми, защото това е начинът, по който в бъдеще Европа ще отпуска пари. „Трябва да се научим да използваме в проекти парите на частния сектор, а не само да ползваме пари от Европа", подчерта Георгиева.
Тя обяви, че общо 185 са подписаните споразумения по плана "Юнкер". От тях три са с България. Парите, които страната ни е получила към този момент, са 400 млн. лева. По думите на еврокомисаря по бюджета, страната ни има три основни сфери за финансиране по линия на Плана „Юнкер" - интерконектора с Гърция, програмата за саниране и стартъпите.
По думите на Кристалина Георгиева, Планът "Юнкер" е изключително важен за Европейския съюз, защото досега с 13 млрд. евро са генерирани над 100 млрд. евро инвестиции. Най-добре работи частта за малките и средните предприятия, където вече има 185 подписани споразумения. В отговор на въпрос от участник в дискусията, българският еврокомисар каза, че днес е била обсъдена възможността за преструктуриране на предложението на България санирането в страната да бъде подкрепено по плана "Юнкер". Тя напомни, че с този проект страната вече кандидатства по Плана, но при първото предложение не е била достатъчно убедителна нуждата от гаранция по него, тъй като самата програма е 100% безвъзмездна.