Базисен доход от 250 лева на дете и 500 на възрастен? Възможно ли е това или е поредната популистка илюзия? Отговор на тези въпроси се опитаха да дадат Лилия Делирадева от Българския съюз за директна демокрация и бившият социален министър Иван Нейков. Поводът за дискусията между двамата в сутрешния блок на Нова телевизия бе отхвърленият в Швейцария референдум за базисен доход от 2500 франка за всеки швейцарец.
Според Лилия Делирадева швейцарците са отхвърлили идеята заради зле проведена разяснителна кампания. „Част от заблудата, поради която беше взето това решение е, че парите от работещите ще се вземат, за да се дадат на неработещите", заяви Делирадева.
По нейните думи, хората са мислили, че ще бъдат увеличени данъците на работещите, за да бъдат дадени пари на бедните, а това не било така. „Парите ще дойдат от Брутния вътрешен продукт, който е наличен във всяка една държава, включително и в България", подчерта Делирадева.
Според нея в България може да се въведе такъв базов доход - по 500 лева за възрастен и по 250 лева за всяко дете, независимо от броя на децата в семейството.
„Така, ако едно семейство с пет деца, взима такъв базов доход, изчисленията сочат: 250 лева по пет са 1250 лева, плюс за родителите по 500 лева, излиза сума от 2250 лева, с която едно семейство може да се издържа в България", обясни Делирадева.
На коренно противоположно мнение е бившият социален министър Иван Нейков, който нарече идеята „много красива илюзия и много чуваема в едно бедно общество".
Според Нейков, такъв безплатен доход в България има от десетилетия - има безплатно образование, безплатна система за социално подпомагане, безплатна бърза помощ. „Всичко това са услуги, дейности, които хората получават", заяви Нейков и допълни, че ако един ден се дискутира такъв въпрос в България, трябва да се реши дали всички тези безплатни услуги ще станат платими и ще получаваме просто една сума и толкова.
„Източникът на такива пари са данъците. Тези пари идват от бюджета на държавата, а за да влязат в бюджета това става през данъците. Нашата данъчна система не позволява отделянето на ресурс, по-голям от сегашния за социално подпомагане, грижи, услуги", посочи Иван Нейков.