Увеличените цени на билетите за градския транспорт са донесли 5 милиона лева допълнителни приходи за Столична община. От Центъра за градска мобилност наблюдават бум на издадени нови абонаментни карти, като от 1 юни са издадени почти 23 хиляди нови пътни документа, като този брой обикновено се достига за 4 месеца, съобщи БНТ.
Значителен ръст има и в издаването на целогодишните карти. След поскъпването на билета, над 4 300 души са си извадили такава карта, докато от началото на годината до май са издадени едва 258 броя. Откакто новите цени на пътуването са в сила над 3 500 гратисчии са глобени или са получили акт.
На специална пресконференция беше отчетена и дейността на общинските дружества за миналата година, които са приключили с обща печалба от 7.336 млн. лв. Според общинския съветник Николай Стойнев, който е председател на постоянната комисия по икономика и собственост на Столичния общински съвет, 8 18-те общински фирми и 42 лечебни заведения, които са на подчинение на кметството, работят над 10 000 души. „Част от фирмите оперират в регулиран пазар и за тях не е важно да са на печалба, а да дават качествена услуга. Сред тези дружества са "Топлофикация" и лечебните заведения", посочи Стойнев, цитиран от Агенция „Фокус".
По неговите думи, останалите дружества оперират на свободния пазар и се справят успешно. От 13 общински фирми само две са на загуба - "ВиК София" и "Спортна София". Най-сериозна печалба имат "Общински пазари" - 2.7 млн. лева, "Чистота-Искър" - 2.315 млн. лева, и "Софийски имоти" - 1.407 млн. лв., и то след приспадане на данъците върху печалбата. За първи път от много години на плюс е "Егида", която при 995 хиляди лева загуба за 2014 г., през миналата има печалба от 105 хиляди лева.
Стойнев подчерта, че общинските дружества са показали, че могат да работят с европейски средства. Сред най-важните проекти, които ще се направят през тази година от общински дружества чрез пари от Европа, са реконструкцията на ротондата на Централна гара и ремонтът на пазара "Римската стена".
Коментирайки работата на общинските здравни заведения, председателят на Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет д-р Веселин Милев посочи, че усилията ще бъдат насочени към улесняване на достъпа до доболнична помощ в райони, където други подобни структури няма. "Комисията счита, че до момента нашите лечебни заведения се справят добре. Знаете, че сградите на лечебните заведения са стари, има среден медицински персонал, независимо от това наблягаме на помощта", обясни д-р Милев.